Szukaj

PiS złamał kolejną obietnicą wyborczą. Nowelizacja ustawy o VAT przegłosowana w Sejmie

17-11-2016 22:06
Banknoty stu- i pięćdziesięciozłotowe
Podziel się

W środę w mediach mówiło się głównie o obniżeniu wieku emerytalnego. Jednak niejako w cieniu tej zmiany przeszła również nowelizacja ustawy o VAT, w wyniku której utrzymano wyższe stawki podatku od towarów i usług.

Ustawa, którą wczoraj przegłosował Sejm, zakłada utrzymanie do końca 2018 r. obowiązujących stawek podatku VAT: 8% i 23%.

Przypomnijmy, że podatek od towarów i usług został podwyższony w 2011 r. z 7 na 8% i z 22 na 23%. Rząd Platformy zapowiadał, że zmiana jest czasowa, ale oczywiście złamał obietnicę i wyższy VAT został utrzymany. Podniesione stawki miały obowiązywać do końca 2016 roku. Prawa i Sprawiedliwości obiecywało w 2015 r., że jeżeli wygra wybory, to z początkiem 2017 r. przywróci 7 i 8-procentowe stawki VAT.

Koniecznie przeczytaj: Partia Korwina krytykuje PiS za niszczenie gospodarki [WIDEO]

Czytaj też: Gliński przeprasza za materiał wyemitowany w „Wiadomościach”. Rzeczniczka PiS ustawia go do pionu

Teraz okazuje się, że PiS, podobnie jak Platforma wcześniej, słowa nie dotrzymało i zgodnie z przyjętym w środę w Sejmie projektem ustawy, wyższy VAT będzie obowiązywać przynajmniej do końca 2018 r. Nowelizacja musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Senat i przez prezydenta, ale w obu przypadkach raczej nie ma szans na sprzeciw, więc Polacy nadal będą musieli płacić więcej. Według szacunków 8 i 23-procentowe stawki VAT obowiązujące przez dwa kolejne lata to dla obywateli obciążenie w wysokości 10 mln zł.

Warto przeczytać: Tomasz Sommer: PiS życzył i życzy Trumpowi klęski. Bo wprowadzenie w życie choćby części jego programu to dla polskiej partii władzy śmiertelne zagrożenie

Podziel się