Szukaj

Ministerstwo Środowiska ujawniło dane o transporcie śmieci do Polski. Statystyki są zatrważające [foto]

11-07-2018 19:56
Nielegalny transport śmieci z Niemiec Fot. Opole News / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Ministerstwo Środowisko na wniosek posła PO, Krzysztofa Brejzy opublikowało dane dotyczące transportu śmieci do naszego kraju. Z ujawnionych informacji wynika, że latach 2015-2017 przywożono do Polski niemal 788 tys. ton odpadów.

Z opublikowanych danych wynika, że najwięcej odpadów trafiło do Polski z państw Unii Europejskiej, głównie z Niemiec i Szwecji. Niestety z roku na rok transportowanych jest coraz więcej śmieci. I tak w 2015 r. przywieziono ich 154 tys. ton, rok później 256 tys. ton, a w 2018 roku aż 377,7 tys. ton. 

Dane te dotyczą legalnych transportów, które odbywają się zgodnie z unijnymi dyrektywami. Obecnie w naszym kraju składuje się odpady z Niemiec, Szwecji, Włoch, Austrii, Wielkiej Brytanii, Litwy i Słowenii. Co ciekawe, są również „przedsiębiorcy”, którym opłaca się sprowadzanie śmieci z Nigerii czy Australii. 

Koniecznie przeczytaj: Policja zatrzymała ciężarówkę nielegalnie przewożącą śmieci. Odpady pochodzące z Niemiec miały trafić na składowisko pod Opolem

Czytaj też: Polskie MSZ ujawniło dane na temat przyznawania polskich paszportów Żydom. Opublikowane dane są zaskakujące

Niestety w tym samym czasie trafiają do Polski nielegalnie przewożone odpady. Dowodem na to są niedawne interwencje funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz policji, którzy odkrywali kolejne pojazdy bezprawnie transportujące śmieci. 

Jak oświadczył minister środowiska Henryk Kowalczyk, w związku z zaistniałą sytuacją resort przygotuje nowe przepisy dla firm trudniących się gospodarką odpadami: 

Doświadczenia ostatnich dni pokazują, że mamy do czynienia z bardzo groźnym zjawiskiem. Dlatego proponujemy wiele rozwiązań legislacyjnych, które będą im zapobiegać. Chcemy wprowadzić znacznie ostrzejsze rygory, które muszą uzyskać firmy zajmujące się gospodarką odpadami.

Warto przeczytać: Poseł Krzysztof Mieszkowski ma swoją teorią o reprezentacji Polski „Zabrakło w niej uchodźców z Afryki i Azji” [wideo]

Podziel się