Szukaj

O pół miliona ton wzrósł import węgla do Polski. Głównie z jednego kraju

24-10-2016 17:03
Węgiel w zbliżeniu
Podziel się

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) podał, że od początku stycznia do końca sierpnia br. import węgla kamiennego zwiększył się o pół milina ton, porównując do ośmiu miesięcy ubiegłego roku. W pierwszym półroczu 2016 r. wyniósł on 5,2 mln ton. Do Polski napływa głównie węgiel z jednego kraju.

Dyrektor ARP w Katowicach ocenił, że import węgla kamiennego do Polski w skali całego roku powinien być podobny do tego z 2015 r. Wyniósł on wtedy 8 mln ton. Węgiel nadal głównie napływa do nas z Rosji.

W tym roku do sierpnia import objął 3,2 ton węgla z Rosji (o milion więcej niż w pierwszym półroczu 2015 r.), 1 mln ton węgla koksowego z Australii, reszta to węgiel z Kolumbii i Czech (po ok. 0,4 mln ton).

Koniecznie przeczytaj: Norwegia broni się przed imigrantami. Buduje płot na granicy z Rosją

Czytaj też: Rosja: ogłoszono alarm atomowy! 40 mln ludzi w schronach

Podejmowane dotychczas próby ograniczenia importu rosyjskiego węgla nie przyniosły skutku, gdyż członkostwo Polski w UE i Międzynarodowej Organizacji Handlu uniemożliwia nałożenie embarga lub dyskryminowanie importowanych towarów.

Anna Margis z Ministerstwa Energii poinformowała, że resort rozważa obecnie wprowadzenie przepisów, które nakładałyby na Rosję obowiązek sortowania importowanego przez Polskę węgla (obecnie napływa stamtąd głównie tzw. niesort, czyli węgiel niesortowany).

Według wyliczeń ARP w sierpniu br., po raz pierwszy od kilku lat średnia cena sprzedaży polskiego węgla była wyższa niż koszt produkcji (ok. 1 zł na każdej tonie).

Warto przeczytać: Rosja: prokuratura zbada, czy obchody Halloween są legalne

Podziel się