Szukaj

Pierwsza zmiana tuż... po północy? Wszystko wskazuje na to, że zakaz handlu w niedzielę będzie omijany na setki sposobów

29-01-2018 07:29
Sklep sieci Biedronka Fot. Mateusz Giełczyński / wikimedia.org / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Im bliżej marcowego terminu wejścia w życie zakazu pracy w handlu w niektóre niedziele, tym więcej pojawia się pomysłów na jego omijanie. W sytuacji, gdy część furtek pozamykano, nowe pomysły są coraz bardziej ekscentryczne.

Ustawa zakazuje nie tylko samego handlu w niedzielę czyli procesu sprzedaży polegającego na wymianie towarów na środki pieniężne, ale także wykonywania różnych czynności związanych z handlem – przez co rozumie się, jak podaje artykuł 3 tejże ustawy „wykonywanie w placówce handlowej czynności bezpośrednio związanych z handlem przez pracownika lub zatrudnionego, a także wykonywanie w takiej placówce przez pracownika lub zatrudnionego czynności związanych z magazynowaniem towarów lub ich inwentaryzacją".

Koniecznie przeczytaj: Prawdziwy hit internetu. Zbudowali własną wyspę, aby ominąć zakaz i napić się w Sylwestra. Bezcenna reakcja policji [WIDEO]

Czytaj też: Zakaz sprzedaży alkoholu po 22.00: Ostre starcie wiceprezesa partii Wolność i dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych [WIDEO]

Problem będą miały niektóre sieci handlowe, takie jak Biedronka, w których część pracowników od niedzielnego wieczoru przygotowywała sklepy do handlu z poniedziałek. Teraz nie będą mogli tego robić, w związku z czym sieć planuje, by zaczynali pracę tuż po północy, czyli już w poniedziałek.

O nowych zasadach zatrudnienia mieli już zostać poinformowani pracownicy Biedronki. W sklepie mają stawiać się o godzinie 0.15 z niedzieli na poniedziałek, a ich zmiana potrwa pięć i pół godziny – informuje gazetaprawna.pl.

Inny pomysł mają niektóre sieci sklepów odzieżowych i komputerowych. Otóż w niedzielę funkcjonowały by one jak salony wystawiennicze. Można by przymierzyć odzież, czy zapoznać się z działaniem sprzętu, ale nie można by niczego kupić. Chętni do zakupów byliby odsyłani do sklepu internetowego, bo tych zakaz nie obejmuje.

Jeszcze inne pomysły dotyczą, tak jak niektóre z dawniejszych, rejestru wyjątków, artykułów, którymi w niedzielę handlować by można. Można będzie na przykład prowadzić handel artykułami pochodzenia rybnego. Niektórzy eksperci sugerują więc, że pozwoli to na handel w marketach mających w ofercie chociażby olej rybny.

Warto przeczytać: Wzruszająca chwile w Pjongczangu. Kamil Stoch odebrał złoty medal. Na igrzyskach po raz pierwszy zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego [foto+wideo]

Podziel się