Nowe informacje ws. bursztynu odkrytego przy przekopie Mierzei Wiślanej. Jego wartość jest mniejsza niż zakładano
28-03-2019 15:29
Jak podała „Gazeta Polska Codziennie”, złoża bursztynu, które odkryto podczas przekopu Mierzei Wiślanej są warte znacznie mniej niż sądzono wcześniej. Według aktualnych szacunków wartość wydobytego z nich surowca nie przekroczy 100 mln złotych. Co więcej, jest bardzo prawdopodobne, że będzie ona o połowę mniejsza.
O złożach bursztynu odkrytych w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej media informowały w połowie marca br. Wówczas liczono, że dzięki temu znalezisku, którego wartość szacowano wcześniej na ok. 900 mln zł,, uda się sfinansować tę inwestycję.
Z ustaleń „Gazety Polskiej Codziennie” wynika, że bursztynu w złożach jest znacznie mniej niż zakładano.
Prof. Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska i główny geolog kraju w rozmowie „GPC” potwierdził, że Polska ma bardzo duże zasoby bursztynu, ale jak dotąd nie zostały udokumentowane:
Koniecznie przeczytaj: Poseł PO krytykował przekop Mierzei Wiślanej. Dziennikarka przypomniała mu, że to był pomysł... jego partii
Czytaj też: Ks. Cisło po raz kolejny przekonuje do niesienia pomocy uchodźcom na miejscu [WIDEO]
Polska ma bardzo duże zasoby bursztynu, ale niestety żadne z nich nie są udokumentowane. Zwykło się mówić, że w Obwodzie Królewieckim Federacji Rosyjskiej jest największe złoże bursztynu na Ziemi. To tylko częściowo prawda. Mówimy wszak o złożach udokumentowanych. Te polskie mogą być porównywalne.
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Zgodnie z zapowiedziami pierwsze jednostki przepłyną tam w 2022 r.
Warto przeczytać: Syn Lecha Wałęsy ukradł zapachową świeczkę ze sklepu. Został ukarany grzywną, której nie zapłacił. Teraz sąd wymierzył mu inną karę