Szukaj

Niemiecki dziennik: Komisja Europejska chce wprowadzić euro we wszystkich krajach UE

22-05-2017 11:10
Euro
Podziel się

Jak donosi „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, do 2025 roku Komisja Europejska chce wprowadzić wspólną walutę we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Oprócz ścisłej unii walutowej planowane jest też wprowadzenie nadzoru Parlamentu Europejskiego nad ministrami finansów krajów członkowskich.

Takie stanowisko KE komisarze Valdis Dombrovskis i Pierre Moscovici mieli przedstawić podczas ubiegłotygodniowego spotkania z wybranymi euro deputowanymi, do którego doszło w Strasburgu. „FAZ” twierdzi, że jest w posiadaniu protokołu z tego spotkania, który został sporządzony mimo zakazu robienia notatek. Celem spotkania było zapoznanie wybranych europosłów z treścią „dokumentu refleksyjnego”, który KE chce przedstawić za 10 dni.

Koniecznie przeczytaj: Bruksela grozi Polsce w sprawie relokacji uchodźców

Czytaj też: Przemytnicy na Morzu Śródziemnym zarabiają na imigrantach setki milionów euro [WIDEO]

Według gazety Pierre Moscovici miał się domagać „demokratyzacji unii walutowej” i objęcia kontroli PE nad finansami krajów członkowskich UE.

W dokumencie KE nakreślony został cel wprowadzenia do 2025 roku we wszystkich państwach UE wspólnej waluty euro. Do tego czasu unia walutowa ma być „dokończona”.

Spośród obecnych członków UE Dania zastrzegła sobie prawo do niewstępowania do strefy euro, wspólnej waluty nie przyjęła też Szwecja. Natomiast Polska, Czechy, Węgry, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria nie spełniają kryteriów.

Warto przeczytać: Sławomir Nowak przed komisją śledczą ds. Amber Gold próbował zasłaniać się niepamięcią. Nie wyszło [WIDEO]

Podziel się