Szukaj

Niemcy w tajemnicy sprowadzili z zagranicy ogromne ilości złota. 3 lata wcześniej niż zakładano

26-08-2017 17:25
Sztabki złota
Podziel się

Niemcy sprowadzili do kraju całe przechowywane w Paryżu złoto. Spore ilości kruszcu zostały także przetransportowane z USA. Akcja, która utrzymana była cały czas w tajemnicy, trwała 5 lat i zakończyła się 3 lata wcześniej niż przewidywano.

W ciągu ostatnich czterech lat do Bundesbanku (odpowiednik naszego NBP) trafiło blisko 600 ton złota z Nowego Jorku i Paryża. Niemieckie rezerwy umieszczono tam w czasach zimnej wojny. Jak poinformowała amerykańska stacja CNBC, Niemcy mają już u siebie ponad 3 tys. ton tego kruszcu – co stanowi połowę całego posiadanego przez nich złota. Taka ilość miała znaleźć się w kraju do 2020 roku, jednak operację udało się zakończyć 3 lata przed czasem.

Koniecznie przeczytaj: „Die Welt” twierdzi, że Niemcy nie są Polsce nic winne

Czytaj też: Grzegorz Schetyna nazywa prawo Polski do domagania się reparacji wojennych od Niemiec... absurdem [WIDEO]

Koszt przewiezienia rezerw z Francji i USA wyniósł prawie 8 mln euro (34 mln złotych), ale nie jest to duży wydatek dla tak bogatego kraju jak Niemcy. Szczególnie, że jest on drugim największym na świecie posiadaczem złota - obecnie dysponuje 3378 tonami tego kruszcu.

Dlaczego całą akcję utajniono? Jak tłumaczą nasi zachodni sąsiedzi, operację sprowadzania rezerw złota ukrywano m.in. dlatego, aby „nie budzić zbędnych podejrzeń”.

Trzymaliśmy transport w tajemnicy, by nie budzić zbędnych podejrzeń. To także kwestia bezpieczeństwa konwoju. Po przyjęciu złota sprawdziliśmy też jego właściwości. Nie mieliśmy zastrzeżeń co do jakości czy wagi - przekonywał Carl-Ludwig Thiele, członek rady Banku Narodowego Niemiec.

Warto przeczytać: Niemiecki dziennik przekonuje, że „Niemcy muszą bronić wolności Polaków”

Podziel się