Szukaj

Ambasador USA dwukrotnie interweniowała w resorcie infrastruktury. Chodziło o dwie ważne ustawy

10-01-2019 14:03
Gerogette Mosbacher Fot. Open House / YouTube,com / screen YouTube
Podziel się

Jak donoszą dziennikarze „Faktu”, ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher dwukrotnie stanowczo interweniowała w resorcie infrastruktury. Najpierw wysłała list, w którym wyraziła swój sprzeciw wobec ustawy uderzającej w Ubera, a następnie podczas spotkania z ministrem Andrzejem Adamczykiem domagała się, by zatrzymać repolonizację spółki PKP Energetyka należącej do międzynarodowego funduszu CVC Capital Partners.

Z relacji mediów wynika, iż obecne polskie władze planowały przeforsowanie ustawy o transporcie drogowym, która wprowadzała m.in. konieczność posiadania przez pośrednika wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub posiadania numeru w KRS, co praktycznie nie pozwoliłoby Uberowi na działalność w Polsce. Ponadto, jak kilka miesięcy temu wspominał wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, rząd chciał odkupić PKP Enegertykę od międzynarodowego funduszu CVC Capital Partners. Spółka została sprzedana w 2015 roku przez rząd PO-PSL za niespełna 2 miliardy złotych.

Koniecznie przeczytaj: Ambasador USA Georgette Mosbacher spotkała się z Grzegorzem Schetyną. O czym rozmawiali?

Czytaj też: Lech Wałęsa zabrał głos ws. amerykańskich baz w Polsce. „Z militarnego punktu widzenia jest to bezsens” [wideo]

„Fakt” przywołuje relacje: swojego źródła z kancelarii premiera, do której również trafił list dotyczący Ubera oraz anonimowego pracownika resortu infrastruktury. Pierwszy z nich stwierdził:

Potraktowała nas jak republikę bananową. Choć minister tłumaczył jej, że Uber działa bezprawnie w Polsce, była głucha na argumenty.

Z kolei drugi powiedział:

Bardzo jasno powiedziała, że mamy się od PKP Energetyka… odczepić.

Wczoraj przedstawieciele rządu potwierdzili, że rzeczwyiście otrzymali list od ambasador USA, ale jednocześnie zapewnili, że wciąż trwają prace ws. uregulowania działalności Ubera. Jak jednak podaje „Fakt”, według jego informatorów, do najbliższych wyborów nic w tej sprawie się nie zmieni.

Warto przeczytać: Magdalena Adamowicz z córkami poleciała do USA. Media zwracają uwagę na datę powrotu

Podziel się