Szukaj

Morawiecki zapowiada podwyżkę akcyzy na starsze samochody. Koniec ze sprowadzeniem aut z zagranicy?

09-11-2016 11:49
Mateusz Morawiecki, PiS, Posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, 30.09.2016
Podziel się

Rząd pracuje obecnie nad nowymi stawkami akcyzy. Mają one być stałe i z góry ustalone. Mateusz Morawiecki, minister finansów i rozwoju zapowiedział, że wzrośnie podatek nakładany na auta powyżej 10 lat, z dużymi silnikami.

Senatorowie pracują nad poprawkami dotyczącymi akcyzy. O 200-300 zł może wzrośnie akcyza na te najstarsze samochody. W przypadku małolitrażowych aut do 10 lat akcyza ma spaść. Chcemy, żeby ona spadła dla ogromnej większości – mówił Morawiecki w trakcie konferencji prasowej.

Wiecepremier dodał też, że podwyżka akcyzy będzie dotyczyć też najdroższych aut. Morawiecki zaznaczał, że teraz właściciele takich aut, rejestrują je przeważnie na Litwie, w Czechach, czy na Słowacji.

Koniecznie przeczytaj: Morawiecki krytykuje niskie podatki!

Czytaj też: Morawiecki: kwota wolna od podatku nie dla wszystkich

Ile było bardzo drogich samochodów, np. lamborghini, zarejestrowanych w zeszłym roku? Dwa. A ile ich było sprowadzonych? Kilkadziesiąt de facto. Czyli jest to omijanie polskiego systemu podatkowego, i tego nie chcemy – mówił Morawiecki.

Minister finansów zapowiada też uproszczenie systemu określania akcyzy, która ma teraz być ustalana w oparciu o wiek auta i pojemność silnika.

Chcemy uprościć ten system. Chcemy odejść od systemu wycen – tak rozumiem propozycję senatorów, z którą się zgadzam. Wycena długo trwała w urzędach celnych i na granicy. Teraz w ogóle by to nie było potrzebne, gdyby ta propozycja senacka została przyjęta, ponieważ wiek samochodu i pojemność silnika to są parametry, które nie wymagają żadnej głębszej filozofii – dodał Morawiecki.

Zmiana stawek akcyzy dla pojazdów starszych może sprawić, że nieopłacalne stanie się sprowadzanie ich z zagranicy. Ponadto ministerstwo zapowiada wprowadzenie podatku na samochody dostawcze powyżej 3,5 tony. Wpływy do budżetu w związku ze zmianami stawek akcyzy szacowane są na od 1,3 do nawet 2,4 miliarda złotych.

Poniżej tabela z zaproponowanymi stawkami akcyzy na 2017 rok:

Warto przeczytać: Polska w strefie euro? Morawiecki mówi kiedy

Podziel się