Szukaj

Morawiecki „wyjaśnia”, dlaczego posłowie i senatorzy mają 10 razy wyższą kwotę wolną od podatku

29-11-2016 22:49
Mateusz Morawiecki, PiS, minister rozwoju, wicepremier Fot. Marek Mytnik / wikipedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Kwota wolna od podatku w przypadku parlamentarzystów jest dziesięciokrotnie wyższa niż dla pozostałej części obywateli i wygląda na to, że PiS nie zamierza odbierać parlamentarzystom tego przywileju. W zamian minister Morawiecki podaje kuriozalne wytłumaczenie obecnego stanu rzeczy.

Wiecepremier, który był gościem „Faktów po faktach” na antenie stacji TVN24, został zapytany o kwestię uprzywilejowania posłów i senatorów, którzy w ciągu roku mogą odliczać od podatku dziesięciokrotnie większą kwotę niż reszta podatników.

Morawiecki stwierdził, że taki stan rzeczy – według niego - jest sprawiedliwy, ponieważ parlamentarzyści „ciężko pracują” i „od 20 lat nie otrzymali podwyżki”.

Posłowie i senatorowie mają takie samo wynagrodzenie od 20 lat mniej więcej. Proszę mi pokazać, która kategoria pracujących osób ma takie samo wynagrodzenie? Nie mówię oczywiście w tym przypadku o ministrach tylko mówię o posłach. Naprawdę to jest tak, że zwykle padają ofiarą populistycznych krytyk – mówił minister finansów.

Koniecznie przeczytaj: Morawiecki: kwota wolna od podatku nie dla wszystkich

Czytaj też: Kwota wolna od podatku tylko dla zarabiających mniej niż 7,2 tys. zł

Posłowie i senatorowie wykonują bardzo ciężką pracę dla nas wszystkich, są bardzo ważni zarówno posłowie opozycji, jak i posłowie rządzący i od mniej więcej 20 lat nie mieli żadnej regulacji wynagrodzenia – uzupełnił swoją tezę Morawiecki.

Szkoda, że powołując się na takie „argumenty”, minister nie wziął pod uwagę choćby zdania posłów z ruchu Kukiz’15, którzy postulowali zrównanie wysokości kwoty wolnej od podatku dla wszystkich obywateli, bez żadnych wyjątków.

Warto przeczytać: Kwota wolna od podatku w 2017 r. bez zmian. PiS złożył projekt w Sejmie

Podziel się