Szukaj

Morawiecki ściągnie z kieszeni podatników dodatkowe 30 miliardów zł!

01-10-2016 15:18
Mateusz Morawiecki, PiS, Posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, 30.09.2016
Podziel się

W piątek na pierwszym posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów wicepremier Mateusz Morawiecki mówił o planowanych przez rząd ustawach społecznych. Ich koszt ma wynieść 30 mld zł, a źródło potrzebnych na ten cel pieniędzy polityk PiS wskazał jednoznacznie. Na to wszystko musimy pozyskać środki z podatków - stwierdził minister rozwoju i finansów.

Morawiecki zapowiedział, że rząd nie zrezygnuje z żadnego z zapowiadanych projektów społecznych. Jak sam jednak zaznaczył, nie obędzie się bez pozyskania na ten cel dodatkowych środków.

Wszystkie nasze ustawy społeczne, które wykonujemy zgodnie z naszymi obietnicami, czyli w szczególności 500+, ale też ustawy senioralne i ustawy, które wejdą w życie obniżeniu wieku emerytalnego, przesuną około 30 mld zł w kierunku osób słabiej uposażonych, w kierunku rodzin. Na to wszystko musimy zarobić i na to wszystko musimy pozyskać środki z podatków - powiedział wicepremier.

Koniecznie przeczytaj: Członek Rady Polityki Pieniężnej: podatki powinny być wyższe

Czytaj też: Kaczyński ma dwóch nowych zastępców. Prezes PiS postawił na zaufanych ludzi

I to jest ta część gospodarcza, żeby zapewnić spójność budżetu i nie doprowadzić do napięć w budżecie, i jednocześnie zabezpieczyć te dodatkowe 30 mld zł, które przekazaliśmy polskim rodzinom, polskim seniorom - dodał.

Tegoroczny deficyt budżetowy ma według prognoz wynieść 3,1% PKB, co czyni go jednym z najwyższych w Unii Europejskiej i plasuje Polskę za takimi państwa jak Rumunia czy Francja. Mimo zapowiedzi kolejnych wydatków, Morawiecki zadeklarował chęć utrzymania deficytu poniżej 3%.

Chcę zapewnić również, że naszym ogromnym priorytetem będzie utrzymanie w ryzach deficytu budżetowego państwa poniżej 3%. Jest to ważne z punktu widzenia percepcji rynków finansowych, kapitałowych. Jest to potrzebne z punktu widzenia oglądu sytuacji gospodarki przez agencje ratingowe. Te cele będą musiały być ze sobą odpowiednio zsynchronizowane - oznajmił minister.

Na pierwszym posiedzeniu KERM Mateusz Morawiecki przedstawił także listę około 20 projektów ustaw, które mają być ukończone jeszcze w tym roku. Wśród nich znalazły się m.in. tzw. kodeks dla biznesu oraz propozycje zmian w prawie wodnym i prawie energetycznym.

Warto przeczytać: Nowelizacja ustawy o VAT uderzy w przedsiębiorców

Podziel się