Szukaj

Mateusz Morawiecki rozwiewa wątpliwości. „Nie mamy zamiaru obniżać VAT. Utrzymamy go na poziomie 23%”

17-09-2017 17:20
Mateusz Morawiecki, PiS, Posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, 30.09.2016
Podziel się

Jedną z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości było obniżenie podatku VAT z 23% do 22%. Teraz wicepremier Mateusz Morawiecki z rozbrajającą szczerością poinformował, że jednak nie będzie powrotu do starej stawki podatki od towarów i usług.

Przy końcu 2010 roku Platforma Obywatelska podniosła podatek VAT z 22 do 23 procent. Choć poprzednia ekipa rządząca obiecywała, że zmiana jest tymczasowa, to jak można było się spodziewać podatek nie wrócił już do starej stawki.

Prawo i Sprawiedliwość w czasie ostatniej kampanii wyborczej obiecywało, że za ich rządów podatek VAT zostanie obniżony. Nic jednak takiego się nie stało, a w 2016 r. posłowie PiS przegłosowali prawo, które utrzymuje stawkę VAT na wyższym poziomie przez lata 2017-2018.

Koniecznie przeczytaj: Korwin-Mikke komentuje pomysł opodatkowania polskich obywateli pracujących za granicą [WIDEO]

Czytaj też: Morawiecki krytykuje niskie podatki!

O niespełnioną obietnicę wyborczą pytana była ostatnio premier Beata Szydło. Szefowa rządu miała wyraźnie problemy z sensowną odpowiedzią. Więcej tutaj.

Teraz wszelkie wątpliwości rozwiał wicepremier:

Nie mamy zamiaru obniżać VAT. Utrzymamy go na poziomie 23% - powiedział Morawiecki podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Morawiecki zapowiedział, że spodziewa się w tym roku wzrostu wpływów z VAT o 15-17 proc., to oznacza, że obywatele zapłacą o 20 mld zł więcej podatku od towarów i usług niż w roku ubiegłym.

Wypowiedź wicepremiera, choć niezwykle istotna i mająca bezpośredni wpływ na finanse każdego Polaka, przeszła bez większego echa.

Warto przeczytać: Nowelizacja ustawy o VAT uderzy w przedsiębiorców

Podziel się