Szukaj

Morawiecki poparł CETA! Negocjacje w sprawie umowy o handlu UE z Kanadą od początku były tajne

24-09-2016 15:48
Protesty przeciw CETA i TTIP Fot. Mehr Demokratie / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Wczoraj na szczycie w Bratysławie ministrowie krajów UE jednomyślnie zgodzili się na wdrożenie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą. CETA od dawna budzi społeczny sprzeciw, szczególnie, że negocjacje w tej sprawie od początku były utajnione. Wczoraj w polskim Sejmie dyskusję o CETA w ostatniej chwili usunięto z porządku obrad, mimo sprzeciwu Kukiz’15.

Niestety okazuje się, że PiS postanowił wykorzystać zamieszanie wokół aborcji jako temat zastępczy. W czasie kiedy w polskim parlamencie i mediach trwała ostra dyskusja o tym, czy zaostrzyć, czy zliberalizować przepisy aborcyjne, w Czechach bez żadnych konsultacji społecznych przeszła umowa o wolnym handlu z Kanadą. CETA ma zostać podpisana w październiku.

Przeciwnicy CETA i TTIP (porozumienie UE o wolnym handlu z USA) zarzucają, że umowy mają być korzystne tylko dla wielkich korporacji, które jeżeli zyskają dominująca rolę w handlu, będą mogły wpływać na politykę całej Unii. Obywatele wielu krajów europejskich obawiają się także, że umowy spowodują obniżenia standardów dotyczących bezpieczeństwa żywności, a rynek unijny zostanie zalany tańszymi, ale niższej jakości produktami z USA i Kanady. Stracić mogą przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, a także konsumenci, których prawa zostaną ograniczone. W Polsce najbardziej może ucierpieć rolnictwo.

Koniecznie przeczytaj: Ważna decyzja Sejmu ws. ratyfikacji CETA

Czytaj też: Zaskakujące słowa o CETA: „Nie dajmy się wkręcać lewakom!”

Najbardziej bulwersuje fakt, że negocjacje w sprawie umów prowadzone są w całkowitej tajemnicy. W Polsce rząd blokuje nawet dyskusje w Sejmie na ten temat. Wczoraj w czasie rozmów w Bratysławie nie udało się jeszcze uzyskać akceptacji wszystkich państw członkowskich dla TTIP, ale Komisji Europejskiej bardzo zależy, aby umowę o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi podpisać jeszcze przed końcem tego roku i zdążyć przed wyborami prezydenckimi w USA.

Warto przeczytać: Ziobro postawił się rządowi! Zablokuje CETA?

Podziel się