Szukaj

Morawiecki: kwota wolna od podatku nie dla wszystkich

21-11-2016 13:35
Mateusz Morawiecki, PiS, Posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, 30.09.2016
Podziel się

Mateusz Morawiecki stwierdził, że kwota wolna od podatku, to „przywilej”, który nie należy się osobom lepiej zarabiającym. To kolejne już rozwiązanie proponowane przez rząd, które wymierzone jest w „bogaczy”.

Morawiecki jest zwolennikiem wyższego opodatkowania osób lepiej zarabiających, a także odebrania im różnych ulg. Minister stwierdził, że w przypadku tych podatników nie powinno być możliwości odliczania kwoty wolnej od podatku. Wcześniej zaznaczał też, że jest zwolennikiem likwidacji prawa do wspólnego rozliczania się małżonków, których zarobki są wysokie.

Z ostatni wypowiedzi ministra wynika ponadto, że kwota wolna od podatku wcale nie musi zostać podniesiona:

Koniecznie przeczytaj: Kwota wolna od podatku tylko dla zarabiających mniej niż 7,2 tys. zł

Czytaj też: Morawiecki „wyjaśnia”, dlaczego posłowie i senatorzy mają 10 razy wyższą kwotę wolną od podatku

Teraz pani premier Beata Szydło powiedziała bardzo jednoznacznie, że do końca roku podejmiemy decyzję – czy go wprowadzimy, czy nie – i tego się trzymajmy – unikał jednoznacznej deklaracji Morawiecki.

Przedsiębiorcy raczej też nie powinni oczekiwać, że prowadzenie firmy będzie bardziej opłacalne – Morawiecki jasno stwierdził, że jego zdaniem podatki w Polsce są niskie, a obciążenia dla przedsiębiorców małe.

Chciałbym takiej przebudowy systemu podatkowego, która będzie w pełni spójna, odpowiedzialna i prorozwojowa. Nie jesteśmy nastawieni na gwałtowne zmiany systemu, bo nie są one dobre – minister hasłowo ocenił planowaną reformę podatkową.

Warto przeczytać: Kwota wolna od podatku w 2017 r. bez zmian. PiS złożył projekt w Sejmie

Podziel się