Szukaj

Morawiecki krytykuje niskie podatki!

02-11-2016 11:46
Mateusz Morawiecki, PiS, Posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, 30.09.2016
Podziel się

Minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji, która była poświęcona przyszłości polskiej gospodarki. Wicepremier mówił m.in. o nacjonalizacji kapitału, o udziale państwa w wspieraniu inwestycji oraz o podatkach.

W czasie debaty zatytułowanej „Jaka przyszłość dla polskiej gospodarki? – debata premierów” Morawiecki poruszył kwestię prywatyzacji. Mateusz Morawiecki twierdzi, że w Polsce na wyprzedawaniu majątku państwa zyskał przede wszystkim kapitał zagraniczny:

W przypadku polskiej prywatyzacji beneficjentami były podmioty zagraniczne. Mówiło się, że kapitał nie ma narodowości – dziś wiemy, że nie jest to prawda. Pozbyliśmy się naszych zasobów nader szybko, podążając za dobrymi radami i łabędzim śpiewem – mówił minister.

Koniecznie przeczytaj: Morawiecki: kwota wolna od podatku nie dla wszystkich

Czytaj też: Morawiecki zapowiada podwyżkę akcyzy na starsze samochody. Koniec ze sprowadzeniem aut z zagranicy?

Według Morawieckiego w wyniku działań poprzednich rządów teraz ponad połowa przemysłu wytwórczego jest w rękach zagranicznych. Wicepremier zaprzeczył też tezie, że prywatyzowano tylko te przedsiębiorstwa, które znajdowały się w słabej kondycji.

Śmiem twierdzić, patrząc na firmy które cudem przetrwały, jak PKO BP, PZU, KGHM czy firmy energetyczne, że one przeczą tej tezie – mówił minister finansów.

Morawiecki odniósł się też do kwestii podatków, wyraźnie zaznaczając, że nie jest zwolennikiem zmniejszenia obciążeń nakładanych przez państwo.

Uwierzyliśmy w to, że podatki muszą być jak najniższe, tym więcej można będzie inwestować – wierzyły w to przedsiębiorstwa. Państwa środkowoeuropejskie obniżyły podatki, ale co się stało? Z inwestycjami nie stało się nic – stwierdził wicepremier.

Zastanawia tylko, w jakim stopniu poglądy ministra finansów przełożą się w najbliższym czasie na planowaną reformę podatkową. Przypomnijmy, że Morawiecki już wcześniej zapowiadał, że rząd musi uzyskać dodatkowe 30 mld zł z podatków na realizację zapowiadanych programów socjalnych. Więcej na ten temat tutaj: Morawiecki ściągnie z kieszeni podatników dodatkowe 30 miliardów zł.

Warto przeczytać: Polska w strefie euro? Morawiecki mówi kiedy

Podziel się