Szukaj

Kwota wolna od podatku w 2017 r. bez zmian. PiS złożył projekt w Sejmie

01-11-2016 20:34
Banknoty stu- i pięćdziesięciozłotowe
Podziel się

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt, który utrzyma w 2017 r. kwotę wolną od podatku na dotychczasowym poziomie, czyli 3091 zł. Podniesienie kwoty wolnej od podatku zapowiadane jest dopiero na 2018 r. Przypomnijmy, że była to jedna z przedwyborczych obietnic PiS-u.

Jak tłumaczą politycy Prawa i Sprawiedliwości, kwota wolna od podatku zostanie podniesiona najwcześniej w 2018 r., gdyż wtedy w życie wejdą też przepisy o jednolitym podatku dochodowym. Rząd twierdzi, że chce, aby reforma systemu podatkowego przeprowadzona została w jednym czasie.

Rok temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o podatku dochodowym, który określa wysokość kwoty wolnej od podatku na poziomie, który nie gwarantuje co najmniej minimum egzystencji jest niezgodny z Konstytucją, dokładnie z art. 2 i art. 84 ustawy zasadniczej. TK orzekł też, że przepisy dotychczasowej ustawy o PIT tracą moc z końcem listopada 2016 r. W związku z tym partia rządząca zmuszona była do przedłożenia w Sejmie nowelizacji wspomnianej ustawy. W uzasadnieniu projektu napisano:

Koniecznie przeczytaj: Morawiecki: kwota wolna od podatku nie dla wszystkich

Czytaj też: Kwota wolna od podatku tylko dla zarabiających mniej niż 7,2 tys. zł

W celu zapewnienia podatnikom konstytucyjnej zasady pewności prawa, a w szczególności zagwarantowania prawa do uwzględnienia kwoty wolnej od podatku w obecnie obowiązującej wysokości, zachodzi pilna potrzeba podjęcia inicjatywy ustawodawczej określającej zasady obliczania podatku dochodowego w roku 2016.

Warto przeczytać: Morawiecki „wyjaśnia”, dlaczego posłowie i senatorzy mają 10 razy wyższą kwotę wolną od podatku

Podziel się