Szukaj

Kwota wolna od podatku tylko dla zarabiających mniej niż 7,2 tys. zł

25-11-2016 17:32
Mateusz Morawiecki, PiS, Posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, 30.09.2016
Podziel się

Mateusz Morawiecki w czasie dzisiejszego wywiadu w radiowej Trójce zdradził szczegóły planowanej reformy podatkowej związane z kwotą wolną od podatku. Minister finansów powiedział m.in., że ulga ta nie przysługiwałaby osobom, które rocznie zarabiają więcej niż 127-130 tys. zł.

Wicepremier pytany był m.in. o to, czy jest szansa, aby podnieść kwotę wolną od podatku od przyszłego roku.

Na tym polega cała łamigłówka budżetowa żebyśmy tak to wszystko ułożyli, aby ona była jak najszybciej dostępna, czyli od 1 stycznia 2017 r. Formalnie jest to oczywiście możliwie, musimy zakończyć proces legislacyjny do końca listopada i to chcemy zrobić – dość niejasno odpowiedział Morawiecki.

Koniecznie przeczytaj: Morawiecki: kwota wolna od podatku nie dla wszystkich

Czytaj też: Morawiecki „wyjaśnia”, dlaczego posłowie i senatorzy mają 10 razy wyższą kwotę wolną od podatku

Minister finansów zadeklarował, że dla najuboższych kwota wolna od podatku wyniesie 6,6 tys. zł.

Żeby dla najuboższych blisko 3 milionów ludzi, ale naprawdę najuboższych, nie było w ogóle podatków. Kwotę wolną podwajamy. Kwota wolna ma wynieść 6600 zł – mówił.

I potem do poziomu ok. 11 tys. - czy 11 tys. zł dzisiaj założyliśmy w projekcie, który analizujemy - kwota wolna ma być spadająca do poziomu dzisiejszego(...). I potem dla około 20 mln podatników się to nie zmienia – dodał.

W założeniach rządowego projektu kwota wolna od podatku dla zarabiających 127-130 tys. zł rocznie „kończyłaby się”.

Jest jeszcze jeden taki próg troszeczkę niewidoczny, bo on nie jest nazywany progiem podatkowym, a on jest właściwie najważniejszy, to jest próg ok. 127-130 tys. zł, od którego progu rocznie ludzie lepiej zarabiający nie płacą składki na ZUS i z tego wynika, że dużo mniejszą płacą daninę ogółem. I związku z tym w tym momencie kończyłaby się kwota wolna – mówił.

W 2016 roku kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe wynosi 121 650 zł rocznie. Przy pracy na etacie, w ramach umowy o dziełko pracownik tyle zarabiający, miesięcznie na rękę dostaje około 7,2 tys. zł.

Warto przeczytać: Kwota wolna od podatku w 2017 r. bez zmian. PiS złożył projekt w Sejmie

Podziel się