Szukaj

Kryzys gospodarczy w Wenezueli coraz większy. McDonald’s musiał wstrzymać sprzedaż Big Mac’a

23-07-2016 08:01
Bic Mac - kanapka z restauracji McDonalds Fot. Frédéric BISSON / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

W żadnej wenezuelskiej restauracji McDonald’s nie będzie można kupić klasycznej kanapki Big Mac. Powodem jest poważny kryzys gospodarczy, który powoduje problemy z dostawą nawet podstawowych produktów. W Wenezueli często nie ma wody czy prądu, a obywatele coraz bardziej cierpią przez braki żywności.

Big Mac to najpopularniejszy hamburger na świecie, serwowany w McDonald’s od 1968 r. To co klienci kochają w nim najbardziej, to podwójna porcja mięsa i dodatkowa warstwa bułki. Właśnie tego ostatniego składnika zabrakło w wenezuelskich restauracjach. Arcos Dorados, największy franczyzobiorca McDonald’s w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach ze względu na kryzys ma problem z dostawami pieczywa rozgraniczającego dwie warstwy mięsa. Rzecznik spółki Daniel Schleiniger zapewnia, iż obecna sytuacja jest tymczasowa, a firma pracuje już nad rozwiązaniem problemu. Dodaje również, że dostępne są wszystkie inne pozycje z menu.

Koniecznie przeczytaj: Brutalne zamieszki w Wenezueli. Pancerny pojazd wjechał w tłum protestujących [WIDEO +18]

Czytaj też: Zamach na prezydenta Wenezueli. W czasie przemówienia eksplodowały drony z ładunkami wybuchowymi [wideo]

Ekonomiści jednak twierdzą, iż powyższy „kanapkowy” kryzys jest tylko odzwierciedleniem trudnej sytuacji gospodarczej kraju. Obniżki cen ropy znacznie spowolniły gospodarkę państwa. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że PKB Wenezueli w tym roku spadnie o 10%, a inflacja wzrośnie do 700%. Brakuje podstawowych produktów w sklepach, ludzie masowo tracą pracę. Prognozy na przyszłość również nie są najlepsze. Państwu grozi niewypłacalność, rezerwy walutowe kraju zmniejszyły się w ciągu ostatnich dwóch lat prawie dwukrotnie. W celu spłacenia długów Wenezuela musiała ostatnio wysłać swoje zapasy złota do Szwajcarii.

Warto przeczytać: Tak teraz wygląda menu w „szwedzkim” McDonald’s [FOTO]

Podziel się