Szukaj

Polska ma najdroższą administrację podatkową w Europie. Na świecie również jesteśmy w czołówce

09-12-2016 12:32
Urząd skarbowy w Gdyni Fot. Tomasz Czerko / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że Polska zajmuje 1 miejsce w Europie i 3 na świecie w rankingu najdroższych administracji podatkowych. Wśród państw Starego Kontynentu w naszym kraju proporcjonalnie największą część pieniędzy zabieranych podatnikom przeznacza się na utrzymanie armii urzędników.

Dane dotyczące kosztów związanych z administracją podatkową na świecie zostały zestawione w raporcie OECD „Tax Administration 2015” z 2015 r.

Wyniki wskazują, że 1,6% środków zabranych polskim podatnikom przeznacza się na obsługę administracji. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii ten wskaźnik jest dużo mniejszy i wynosi 0,73%, gorzej niż Polska wypada jedynie Arabia Saudyjska – 1,62% i Japonia – 1,7%.

Koniecznie przeczytaj: Nowy podatek dla „lepiej zarabiających” w postaci dodatkowego ubezpieczenia na ZUS

Czytaj też: Morawiecki: kwota wolna od podatku nie dla wszystkich

Wśród głównych przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się nieefektowny podatek dochodowy PIT – generuje on stosunkowo niewielkie wpływy do budżetu, a jego obsługa wiąże się z bardzo dużymi kosztami administracyjnymi.

Środowiska wolnościowe od dawna postulują zmniejszenie wysokości podatku dochodowego albo jego całkowitą likwidację. Wskazuje się też, że przepisy dotyczące PIT są wyjątkowo skomplikowane.

Stowarzyszenie Republikanie podało, że obsługa podatku PIT pochłania corocznie 2 mld zł rocznie na urzędników, 40 mln na wysyłkę zeznań podatkowych i 100 ton papieru na druk formularzy. Co więcej, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zmieniana była już ponad 200 razy, a co roku w polskich sądach odbywa się 4,5 rozpraw związanych z PIT.

Warto przeczytać: Świetne posunięcie Brytyjczyków. Polski rząd… przestraszony

Podziel się