Szukaj

Korwin-Mikke komentuje pomysł opodatkowania polskich obywateli pracujących za granicą [WIDEO]

17-09-2017 22:15
Janusz Korwin-Mikke Fot. KORWiN vs UE / YouTube / screen YouTube
Podziel się

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformowała kilka dni temu o trwających pracach rządu, który chce opodatkować Polaków pracujących za granicą. Sprawę skomentował między innymi prezes partii Wolność i polski eurodeputowany Janusz Korwin-Mikke.

Polacy pracujący w takich krajach jak Wielka Brytania i odprowadzający tam podatki raczej się nie ucieszą. Proponowane przez ministerstwo finansów zmiany w dotychczasowej metodzie unikania podwójnego opodatkowania w praktyce zmuszają osoby zarabiające za granicą, a posiadające polskie obywatelstwo, do rozliczenia się w naszym kraju. Zazwyczaj jest to dla takiego pracownika niekorzystne, oznacza bowiem obowiązek zapłacenia wyższego podatku, nie mówiąc już o bardziej skomplikowanych formalnościach i wyższej odpowiedzialność karnoskarbowej.

Koniecznie przeczytaj: Ważne słowa Donalda Trumpa na forum ONZ. Wskazał postawę Polaków jako przykład [WIDEO]

Czytaj też: Niemiecka gazeta o Ryszardzie Petru: „Ekspert, pragmatyk. Uchodzi za osobę ambitną, która szybko myśli i mówi”

Jeżeli wynagrodzenie Polaka jest opodatkowane w państwie A według stawki 15 proc., a u nas uśredniona stawka podatkowa dla takiego dochodu wynosi 20 proc., to musi on dopłacić w Polsce pozostałe 5 proc. Mimo że jest to wynagrodzenie, które w całości uzyskał za pracę w państwie A – wyjaśnia na przykładzie prawnik Józef Banach, omawiający planowane zmiany w prawie dla „DGP”.

Janusz Korwin-Mikke uważa, że polski rząd pozwala sobie na takie działania, gdyż zazwyczaj podatników traktuje się jak niewolników.

Właśnie przeczytałem, że polski rząd chce opodatkować Polaków, którzy pracują w Wielkiej Brytanii. Krótko mówiąc czują się właścicielem niewolnika (…) wszystkie rządy w Europie traktują obywateli, jako swoich niewolników – uważa prezes partii Wolność.

Ponieważ progresja podatkowa w Wielkiej Brytanii jest niższa niż w Polsce, to Polak pracując w Anglii unikając podatku, powinien zapłacić go w naszym kraju – ironizuje Janusz Korwin-Mikke.

Według wolnościowego polityka efektem będzie masowa zmiana obywatelstwa przez Polaków, którzy będą woleli niższe płacić podatki w krajach takich jak Wielka Brytania.

Warto przeczytać: Mateusz Morawiecki rozwiewa wątpliwości. „Nie mamy zamiaru obniżać VAT. Utrzymamy go na poziomie 23%”

Podziel się