Szukaj

Jarosław Gowin krytykuje socjalistyczną politykę PiS

21-11-2016 20:11
Jarosław Gowin Fot. Adrian Grycuk / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Wicepremier i minister nauki, Jarosław Gowin, uważa, że polska gospodarka nie jest w stanie wytrzymać wszystkich programów socjalnych rządu. Polityk skrytykował zwłaszcza ostatnią reformę PiS-u, związaną z obniżeniem wieku emerytalnego.

Nie da się jednocześnie obniżyć wieku emerytalnego, dać 500+ i podnieść kwoty wolnej od podatku. Musimy przyspieszyć tempo rozwoju gospodarczego - mówił w Radiu Zet Jarosław Gowin.

Wicepremier dodał, że zgodził się poprzeć taki pomysł rządu w zamian za obietnicę poszerzenia wolności gospodarczej.

Polityka to nie jest sfera marzeń, tylko to jest sfera realiów i granice manewru są tutaj ograniczone – stwierdził wicepremier.

Koniecznie przeczytaj: Gliński przeprasza za materiał wyemitowany w „Wiadomościach”. Rzeczniczka PiS ustawia go do pionu

Czytaj też: Jarosław Kaczyński rozmawiał z prezydentem Ukrainy o wspólnej przeszłości i zbrodniach UPA

Gowin uważa, że obniżenie wieku emerytalnego równoważne jest, w połączeniu ze starzeniem się Polaków, z odejściem z rynku pracy 1,5 mln osób.

To jest nie do udźwignięcia przez gospodarkę – dodaje polityk.

Był rok na realizację zapowiedzi społecznych. Teraz są 3 lata na rozwój gospodarczy. Jeżeli nie postawimy konsekwentnie na gospodarkę, to w następnej kadencji taka skala transferów społecznych będzie niemożliwa - ocenia Gowin.

Wicepremier odniósł się też bardzo krytycznie do kwestii emerytur i kulejącego systemu reprezentowanego przez ZUS:

To jest osobna sprawa, niepowiązana z kwestią wieku emerytalnego. Uważam, że na dłuższą metę obecny system emerytalny jest dysfunkcjonalny. Ja mam trójkę dwudziestoparoletnich dzieci i żadne z nich nie wierzy w to, że kiedyś będzie dostawało emeryturę z ZUS.

Warto przeczytać: Sejm przegłosował obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat

Podziel się