Szukaj

Istnieje optymalne rozwiązanie problemu smogu dławiącego nasze miasta. Politycy nie są nim zainteresowani, bo... jest zbyt wolnościowe?

08-12-2017 07:03
Smog
Podziel się

Problem smogu jest bardzo dokuczliwy w wielu polskich miastach. Rozwiązać go można wprowadzając takie ogrzewanie domów i mieszkań, które nie generuje dymu.

Generalnie przyczyną smogu trapiącego wiele polskich miast jest niska emisja mocno zapylonych dymów z pieców grzewczych i silników spalinowych. W lecie głównym sprawcą tego przykrego zjawiska są samochody, w zimie zaś piece ogrzewające domy. Zimą problem jest dużo dotkliwszy.

Rozwiązaniem jest wprowadzenie takiego ogrzewania, które nie generuje dymu. Kryteria te spełniają ogrzewanie gazowe i elektryczne, są one jednak bardzo drogie i przeciętnego Polaka po prostu na nie nie stać.

Koniecznie przeczytaj: Lublin: Kierowca zatankował nieodpowiednie paliwo do samochodu. Postanowił wypompować je odkurzaczem. Doprowadził do pożaru na stacji

Czytaj też: Piwo pomaga na ból głowy? Według brytyjskich naukowców jest skuteczniejsze niż tabletki z paracetamolem [WIDEO]

Dylemat ten rozwiązuje prakoksik, paliwo opracowane przez polskich naukowców skupionych w Zespole Autorskim WMN. Prakoksik jest jednocześnie bezdymny i tani. Jego cena jest zbliżona do ceny węgla. Co więcej, można go produkować z różnych surowców, w tym ze śmieci, co rozwiązywałoby za jednym zamachem dwa problemy ekologiczne. Władze samorządowe szczególnie dotkniętych smogiem miast nie są jednak tą technologią zainteresowane. Dlaczego? Ano dlatego, że nie można na nią dostać dofinansowania unijnego.  

Warto przeczytać: Z powodu suszy Arabowie chcieli sztucznie zwiększyć opady deszczu. Przesadzili. Pół kraju znalazło się pod wodą [WIDEO]

Podziel się