Szukaj

UOKiK: Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę jakości surowego mięsa. W 23% przypadków wykryto spore nieprawidłowości

12-12-2017 19:21
Surowe mięso
Podziel się

We wtorek UOKiK poinformował, że w 23% skontrolowanych przez Inspekcję Handlową partii mięsa i powstałych z nich wyrobów wykryto znaczne nieprawidłowości. Głównie chodziło o niepoprawne oznakowanie, ale nie tylko. Okazało się bowiem, że kontrolerzy okrywali przypadki, w których tatar wołowy był wykonany z wieprzowiny.

Inspekcja Handlowa (IH) na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzała zarówno jakość, jak i poprawność oznakowania surowego mięsa oraz powstałych z nich wyrobów. Pod lupą inspektorów znalazło się łącznie 168 hurtowni i sklepów, w których już wcześniej wykrywano uchybienia.

Jak poinformowano, inspektorzy zakwestionowali produkty w 70 miejscach handlowych. Łącznie ich zastrzeżenia wzbudziło 218 na 962 kontrolowanych partii mięsa. Najczęściej odkrywaną nieprawidłowością było niepoprawne oznakowanie mięsa.

Koniecznie przeczytaj: Dlaczego niemieckie sieci handlowe Lidl i Kaufland z taką łatwością weszły na polski rynek? O tym istotnym fakcie wielu zapomina…

Czytaj też: Algieria: Macron nagle został otoczony przez napierający tłum ludzi. Algierczycy domagali się przyznawania kolejnych wiz do Francji [WIDEO]

W innych przypadkach, w produktach mięsnych znajdowano składniki, które nie powinny się być dodawane podczas procesu tworzenia wyrobów. I stąd np. wieprzowina garmażeryjna zawierała 60 % mięsa z indyka, a tatar wołowy był wykonany z mięsa wieprzowego.

Ponadto w niektórych przypadkach wykrywano substancje dodatkowe: E-621 oraz E-551 i E-535 w białej kiełbasie, co jest niezgodne z przepisami, bowiem te jasno stwierdzają, że tych składników nie można używać w procesie wytwarzania tego produktu.

Podczas przeprowadzonych kontroli wydano 33 decyzje stwierdzające fałszowanie lub niewłaściwą jakość. W 5 przypadków zdecydowano o wycofaniu przeterminowanego mięsa. Ponadto inspektorzy nałożyli kary o łącznej sumie ok. 30 tys. zł. 

Warto przeczytać: Sejm przyjął ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. Zmiany już od przyszłego roku. Zobacz szczegóły [FOTO]

Podziel się