Szukaj

Skandaliczny zapis w ustawie o zakazie handlu w niedzielę. Dwa lata więzienia dla sprzedającego i… kupującego

04-12-2016 18:08
Cztery rzędy wózków sklepowych używanych w supermarketach Fot. Pic Basement / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Projekt o zakazie handlu w niedziele, który złożyła w Sejmie „Solidarność”, przewiduje wyjątkowo drastyczne sankcje. Okazuje się, że dwa lata więzienia mogą grozić zarówno sprzedającym, jak i kupujących, którzy „dopuszczą się” złamania ustawowego zakazu handlu w niedzielę.

W kwestii odpowiedzialności karnej dla klientów, którzy mimo zakazu będą robić w niedzielę zakupy, w kontekście projektu „Solidarności”, wypowiedział się Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy i zastępca ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Podmiotowy zakres przestępstwa z art. 6 projektu – „kto dopuszcza się handlu” – odczytywany w powiązaniu z art. 2 ust. 1 pkt. 6 oznacza, że obejmuje on obie strony umowy sprzedaży, każda z nich bowiem „dopuszcza się handlu”. W praktyce oznacza to, że za zakupy w sklepie objętym zakazem handlu w niedziele, przed sądem może stanąć nie tylko sprzedający, ale również osoba robiąca zakupy – twierdzi Święczkowski.

Koniecznie przeczytaj: Poszedł do więzienia za „atak” kanapkami z bekonem na meczet. Teraz znaleziono go martwego w celi!

Czytaj też: Niemcy: młoda kobieta brutalnie potraktowana przez muzułmanina. Przywiązał ją za szyję liną do samochodu i wlókł za sobą po jezdni

Tak więc, osoby robiące niedzielne zakupy będą traktowani jak przestępcy. Warto zwrócił wagę, że kara pozbawienia wolności do dwóch lat więzienia grozi np. produkowanie, rozpowszechnianie lub posiadanie treści pornograficznych z udziałem małoletniego (art. 202 Kodeksu karnego), prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających (art. 178 a KK) lub groźbę popełnienia przestępstwa wobec innej osoby (art. 190 KK).

Po raz kolejny okazuje się, że proponowany projekt „Solidarności” o ograniczeniu handlu w niedzielę to czysty absurd, który nie tylko negatywnie wpłynie na rynek pracy, ale spowoduje, że zwykli obywatele będą traktowani jak przestępcy tylko dlatego, że zrobią zakupy w niedzielę.

Warto przeczytać: Szwajcarzy chcą zakazu rozprowadzania Koranu

Podziel się