Szukaj

Piwa po 22.00 już nie kupisz, a w dzień napijesz się tylko w pubie? Do Sejmu wpłynął projekt ustawy ws walki z alkoholizmem

07-11-2017 18:41
Piwo w pubie
Podziel się

Projekt ustawy, który wpłynął ostatnio do Sejmu ma na celu walkę z alkoholizmem. Propozycja Prawa i Sprawiedliwości budzi spore kontrowersje. Nie milkną komentarze szczególnie na temat zmian w nocnej sprzedaży alkoholu.

Nowy projekt autorstwa rządu zakłada ograniczenie liczby miejsc, w których można nabyć alkohol, a także przewiduje możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży w godzinach nocnych.

Rada gminy może ustalić, w drodze uchwały, dla terenu gminy lub wskazanych jednostek pomocniczych gminy, ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 22.00 a 6.00 - takie rozwiązanie proponują twórcy projektu ustawy.

Koniecznie przeczytaj: Niemiecki profesor prawa wyraził solidarność z uczestnikami Marszu Niepodległości. Teraz może zostać wyrzucony z uczelni

Czytaj też: Polska poseł zmiażdżyła lewaków w PE. Wyśmiała jedną z feministek i ostro odpowiedziała komunistom [WIDEO]

Dodatkowo w ciągu dnia alkoholu nie będzie można spożywać w miejscach publicznych, z wyjątkiem do tego celów wyznaczonych, np. pubów.

Propozycje wprowadzenia tych ograniczeń pojawiły się przy okazji nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości, nad którą pracuje Prawo i Sprawiedliwość.

Gdyby projekt przeszedł, nowe regulacje mogłyby wejść w życie już w styczniu 2018 r. Pomysłodawcy tego rozwiązania tłumaczą, że w ten sposób chcą walczyć z problemem nadmiernego spożycia alkoholu w naszym kraju. Zwracają uwagę, że „wielkość spożycia alkoholu w Rzeczypospolitej Polskiej jest wyższa niż średnia wielkość spożycia alkoholu w krajach Unii Europejskiej”.

Proponowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt ustawy ws. walki z alkoholizmem zakłada, że ograniczeniu będą podlegały także produkty o zawartości alkoholu poniżej 4,5%, które dotąd nie były objęte restrykcjami.

 

Warto przeczytać: Polska jedzie na mundial w Rosji! Nerwowa końcówka meczu z Czarnogórą [FOTO + WIDEO]

Podziel się