Szukaj

Nowe informacje o złożach bursztynu z rejonu Mierzei Wiślanej. Są warte i 1,4 mln zł

15-05-2019 17:32
Bursztyn Fot. Ludwig Schneider / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Jak poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się ok 1,4 tony bursztynu o wartości 1,4 mln zł.

Na konferencji prasowej minister Gróbarczyk przekazał, iż ilość i wartość bursztynu oszacowano na podstawie badań i wykonaniu próbnych odwiertów.

W obszarze, w którym kopiemy, znajduje się ok. 1 tona 400 kg bursztynu. Stosując szacunkowy przelicznik 1 tys. zł za kilogram, jest to 1 mln 400 tys. zł.

- mówił szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Jak dodał dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski, z badań wynika, że w rejonie Mierzei Wiślanej są dwa złoża bursztynu. W pierwszym z nich jest go ok. 900 kg, a w drugim ok 500 kg. Jednocześnie podkreślił, iż wydobycie będzie opłacalne tylko w jednym z tych miejsc. 

Koniecznie przeczytaj: Poseł PO krytykował przekop Mierzei Wiślanej. Dziennikarka przypomniała mu, że to był pomysł... jego partii

Czytaj też: Burza po słowach wiceministra PiS: „Nie możemy pracować, jak Araby czy jakieś inne dziwne talibany”

Kalkulacje co do kosztów pozyskania wykazały, że 1 mln 400 tys. zł to kilkakrotnie mniej od kosztów pozyskania bursztynu z obu złóż.

– tłumaczył Wiesław Piotrzkowski.

Warto przeczytać: Ostre starcie w programie na żywo. Wiceminister PiS do działacza PSL: „Pokaż mi pan Żyda, który bronił Polaków. Ja nie widziałem” [wideo]

Podziel się