Szukaj

Członek Rady Polityki Pieniężnej: podatki powinny być wyższe

21-10-2016 15:49
Jerzy Żyżyński, PiS, członek Rady Polityki Pieniężnej Fot. Adrian Grycuk / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Jerzy Żyżyński, profesor nauk ekonomicznych, były poseł PiS, a od 2016 członek Rady Polityki Pieniężnej w niedawnej rozmowie dla „Rzeczpospolitej” stwierdził, że w Polsce obowiązują zbyt niskie stawki podatkowe.

Ekonomista związany ze środowiskiem politycznym PiS jasno sprecyzował, na jakie cele powinny zostać przeznaczone wpływy z podatków.

To nie jest tak, że państwo zabiera bogatym, żeby dać biednym – stwierdził Jerzy Żyżyński w programie #RZECZOPOLITYCE. Państwo nie jest Janosikiem, tylko musi dobrze sfinansować swoje cele – dodał prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

Polityk poparł propozycje Morawieckiego związane z likwidacją podatku liniowego oraz postulaty Prawa i Sprawiedliwości dotyczące wyższego opodatkowania lepiej zarabiających.

Koniecznie przeczytaj: Jerzy Owsiak skazany przez sąd za znieważenie i zniesławienie blogera Matka Kurka

Czytaj też: Zmarł Jerzy Bogusz, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz

To błędne twierdzenie, że mamy wysokie podatki. Jestem zwolennikiem tego, żeby stawki podatkowe były nawet wyższe, ale żeby było wiadomo, co może być odliczane w kosztach – stwierdził Żyżyński.

Członek Rady Polityki Pieniężnej nawiązał nawet do 90-procentowego podatku obowiązującego kiedyś w Stanach Zjednoczonych. Żyżyński dowodził, że takie rozwiązanie nie było czymś złym.

Jeśli przedsiębiorca tworzy nowe miejsca pracy, to ludzie zarabiają i wydają, co jest podstawą gospodarki​ (...) Bogaci mogli odliczać koszty inwestycji, więc opłacało się inwestować w rozwój. Później zaczęto ten system upraszczać, co wcale nie przyniosło dobrych skutków – powiedział Żyżyński.

Warto przeczytać: Morawiecki krytykuje niskie podatki!

Podziel się