Szukaj

Członek Rady Polityki Pieniężnej: podatki powinny być wyższe

21-10-2016 15:49
Jerzy Żyżyński, PiS, członek Rady Polityki Pieniężnej Fot. Adrian Grycuk / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Jerzy Żyżyński, profesor nauk ekonomicznych, były poseł PiS, a od 2016 członek Rady Polityki Pieniężnej w niedawnej rozmowie dla „Rzeczpospolitej” stwierdził, że w Polsce obowiązują zbyt niskie stawki podatkowe.

Ekonomista związany ze środowiskiem politycznym PiS jasno sprecyzował, na jakie cele powinny zostać przeznaczone wpływy z podatków.

To nie jest tak, że państwo zabiera bogatym, żeby dać biednym – stwierdził Jerzy Żyżyński w programie #RZECZOPOLITYCE. Państwo nie jest Janosikiem, tylko musi dobrze sfinansować swoje cele – dodał prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

Polityk poparł propozycje Morawieckiego związane z likwidacją podatku liniowego oraz postulaty Prawa i Sprawiedliwości dotyczące wyższego opodatkowania lepiej zarabiających.

Koniecznie przeczytaj: Morawiecki krytykuje niskie podatki!

Czytaj też: Jerzy Owsiak skazany przez sąd za znieważenie i zniesławienie blogera Matka Kurka

To błędne twierdzenie, że mamy wysokie podatki. Jestem zwolennikiem tego, żeby stawki podatkowe były nawet wyższe, ale żeby było wiadomo, co może być odliczane w kosztach – stwierdził Żyżyński.

Członek Rady Polityki Pieniężnej nawiązał nawet do 90-procentowego podatku obowiązującego kiedyś w Stanach Zjednoczonych. Żyżyński dowodził, że takie rozwiązanie nie było czymś złym.

Jeśli przedsiębiorca tworzy nowe miejsca pracy, to ludzie zarabiają i wydają, co jest podstawą gospodarki​ (...) Bogaci mogli odliczać koszty inwestycji, więc opłacało się inwestować w rozwój. Później zaczęto ten system upraszczać, co wcale nie przyniosło dobrych skutków – powiedział Żyżyński.

Warto przeczytać: Zmarł Jerzy Bogusz, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz

Podziel się