Szukaj

Liczba polskich emigrantów rośnie. Najchętniej wybieranym kierunkiem Wielka Brytania

18-10-2017 21:40
Londyn, Wielka Brytania
Podziel się

Z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że wciąż rośnie liczba Polaków wyjeżdżających zarobkowo. Pod koniec ubiegłego roku za granicą na terenie Europy przebywało ponad 2,5 mln naszych rodaków.

Wyliczenia GUS-u opierają się o systemy ewidencyjne innych państw i nie obejmują migracji sezonowej. Dotyczą osób z polskim obywatelstwem, które wyjeżdżają na okres dłuższy niż trzy miesiące.

2,515 mln Polaków przebywających na emigracji pod koniec 2016 roku w porównaniu z rokiem 2015 oznacza wzrost o prawie 5% (wtedy liczba polskich imigrantów była mniejsza o ok. 120 tys. osób).

Najchętniej obieranym kierunkiem przez naszych rodaków na terenie UE jest Wielka Brytania – pod koniec 2016 r. przebywało tam ok. 788 tys. obywateli Polski. Liczba ta oznacza wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim aż o 9,4%.

Koniecznie przeczytaj: Norwegia: Polacy skazani za podpalenie ośrodka dla imigrantów. Proces budzi poważne wątpliwości

Czytaj też: Polacy zostali bohaterami w Czechach. Skoczyli na ratunek tonącemu mężczyźnie. Okazało się, że to znany aktor [WIDEO]

Inne kraje, do których wyjeżdżają Polacy to Niemcy (687 tys. - wzrost o 5%), Holandia (116 tys.) i Irlandia (112 tys.).

Liczba polskich obywateli zwiększyła się także w Austrii, Belgii, Danii, Holandii, Irlandii i Szwecji. Spośród krajów europejskich nie należących do Unii wzrost odnotowano również w Norwegii (85 tys. Polaków w 2016 r. w porównaniu z 84 tys. w roku 2015).

Warto przeczytać: Organizatorzy Marszu Niepodległości pozwą media za zniesławienie uczestników tegorocznej manifestacji

Podziel się