Szukaj

CETA jednak zostanie podpisana! Walonia wycofała się

27-10-2016 16:42
Protesty przeciw CETA w Niemczech Fot. BUNDjugend Berlin / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Po trwających trzech tygodniach negocjacjach wszystkie regiony Belgii, w tym także Walonia, zgodziły się na podpisanie przez ten kraj porozumienia ws. przyjęcia umowy wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Poinformowali o tym dzisiaj belgijski premier Charles Michel i minister spraw zagranicznych Didier Reynders.

Unijny szczyt, na którym miała zostać podpisana CETA, planowany był początkowo na dzisiaj. Przedłużające się negocjacje z belgijskim regionem Walonią (rozmowy zakończyły się dopiero dzisiaj koło południa) wpłyną na przesunięcie prawdopodobnie o kilka dni szczytu UE, na którym miał pojawić się premier Kanady, Justin Trudeau. Tym bardziej, że na piątek rano zapowiedziano jeszcze głosowanie nad CETA w lokalnych parlamentach belgijskich regionów.

Nie wyznaczono jeszcze oficjalnego terminu podpisania porozumienia, ale Kanada potwierdziła w nocy ze środy na czwartek, że jest nadal gotowa podpisać z Unią Europejską umowę o wolnym handlu.

Koniecznie przeczytaj: Ważna decyzja Sejmu ws. ratyfikacji CETA

Czytaj też: Zaskakujące słowa o CETA: „Nie dajmy się wkręcać lewakom!”

Kanada wciąż jest gotowa podpisać to ważne porozumienie, gdy będzie na to gotowa Europa – poinformował Alex Lawrence, rzecznik kanadyjskiego ministerstwa handlu.

Swoją radość ze zmiany stanowiska belgijskiego rządu wyraził dzisiaj szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który na Twitterze napisał:

Cieszę się z dobrych informacji przekazanych przez premiera Charlesa Michela. Jak tylko wszystkie procedury dotyczące podpisania CETA przez UE zostaną sfinalizowane, skontaktuję się z premierem (Kanady) Justinem Trudeau.

Do tych informacji odniosła się dzisiaj także premier polskiego rządu, Beata Szydło.

Jakiekolwiek decyzje, które będą zapadały w sprawie umowy handlowej UE-Kanada (CETA), muszą być w Polsce ratyfikowane większością 2/3 głosów; nie będzie zgody rządu na wprowadzenie rozwiązań, które byłyby niekorzystne dla Polski – stwierdziła premier.

Warto przeczytać: Ziobro postawił się rządowi! Zablokuje CETA?

Podziel się