Szukaj

Cejrowski o politykach PiS: „To są socjaliści. Nie ma kandydatów z osobowością. Są miałkie urzędniki partyjne” [WIDEO]

04-03-2017 18:02
Wojciech Cejrowski, Gdańsk 2011
Podziel się

Znany podróżnik udzielił wywiadu Telewizji Republika. Wojciech Cejrowski ostro skrytykował rząd, przede wszystkim za kolejne propozycje podatków. Polityków PiS nazwał socjalistami, a wprowadzane przez nich obciążenia fiskalne określił jako niegodziwe.

Po ostatnich wypowiedziach Wojciecha Cejrowskiego można wywnioskować, że Prawo i Sprawiedliwość zawiodło jego przedwyborcze oczekiwania. Znanemu publicyście i podróżnikowi nie tylko nie podoba się wycofanie się przez rząd z poparcia dla wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji, ale także socjalistyczna polityka związania z nakładaniem kolejnych podatków, które w dużej części wymierzone są w przedsiębiorców.

Koniecznie przeczytaj: Cejrowski o polskim ambasadorze w Niemczech: „Co taka kur*a robi w PiS-ie?!” [WIDEO]

Czytaj też: Cejrowski wyjaśnia, jak w praktyce wygląda cenzura w Parlamencie Europejskim. „Mają tam taki czerwony guzik...” [WIDEO]

Cejrowski tłumaczy, dlaczego jego zdaniem rząd podejmuje takie działania.

PiS mi się nie podoba (…) To są socjaliści. Tam nie ma kandydatów z osobowością. Tylko są takie miałkie urzędniki partyjne. Żaden nie był w biznesie. Nie rozumie pieniądza, bo nigdy nie stracił własnych pieniędzy – powiedział publicysta.

Dziennikarka usiłowała bronić rządu, ale wyraźnie brakowało jej argumentów.

Wydaje mi się, że jakąś grupę osób, które całkiem nieźle znają się na pieniądzach, to by się znalazło. Tu chyba Pan przesadza – próbowała dowodzić.

Jakiegoś biznesmena w PiS-ie, który rzucił biznes i poszedł do polityki? Bo ja nie widzę takich – zripostował Cejrowski.

Trzeba zarządzać pieniądzem i kiedyś stracić, żeby rozumieć, na czym ekonomia polega – dodał.

Cejrowski skomentował też podatek obrotowy od wielkopowierzchniowych sklepów, nazywając go komunistycznym, absurdalnym pomysłem.

W ten sposób toczono wojnę o handel na początku komunizmu w Polsce – tłumaczył.

Po co pani Szydło chce zwiększać dochody do budżetu? Budżet powinno się zmniejszać. Państwo powinno coraz mniej rozdawać, a coraz więcej zostawiać w rękach obywatela, żeby ten obywatel sam sobie zagospodarował pieniądze – powiedział Cejrowski, który podkreślił, że zarówno podatek bankowy, jak i ten nakładany na sklepy, to komunistyczny koncept.

Dziennikarka prowadząca wywiad ponownie próbowała bronić PiS-u, mówiąc, że „może chodzi o sprawiedliwość”, a „rząd jedne podatki wprowadza, a inne przecież kasuje”.

Nie zgodził się z tym Cejrowski, który odparł, że sam fakt wprowadzania nowego podatku jest niegodziwością, ponieważ nie można karać więcej niż raz za to samo.

Prowadzę biznesy na trzech kontynentach i widzę różnicę. W Polsce jest tak, że muszę zapłacić VAT, to jedna kara za to, że wyprodukowałem zysk w mojej firmie, a właściwie obrót – VAT jest podatkiem obrotowym, i potem jeszcze płacę podatek dochodowy, od tego, co zarabiam. To już dwie kary z jednej transakcji. To jest niegodziwość, to nie jest chrześcijański system – podsumował.

Warto przeczytać: Cejrowski w ostrych słowach o Błaszczaku: „Minister jest głupkiem, skoro uważa, że kierowca dobrze się zachował” [WIDEO]

Podziel się