Szukaj

Była wicemister finansów Elżbieta Chojna-Duch. „Luka VAT była wielkości budżetu państwa” [wideo]

28-11-2018 16:38
Elżbieta Chojna-Duch Fot. PikuśPOL / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Wciąż nie milkną echa przesłuchania przed komisją śledczą ws. wyłudzeń VAT wiceminister finansów w rządzie Donalda Tuska, Elżbiety Chojny-Duch. Prawniczka, która podczas składania zeznań ujawniła szereg nadużyć w resorcie finansów, była dziś gościem Roberta Mazurka w radiu RMF FM. W trakcie rozmowie opowiedziała m.in. o stratach budżetu państwa wynikających z luki VAT.

W trakcie audycji Elżbieta Chojna-Duch przyznała, iż dzięki nieszczelności vatowskiej wiele osób działających w grupach przestępczych powiększyło swoje majątki:

Wiele grup przestępczych na pewno się wzbogaciło i te pieniądze są pewnie gdzieś w rajach podatkowych.

Była wiceminister podkreśliła, że ważne jest nie tylko to, że w ogóle powstała luka vatowska, ale również jej rozmiar. Jak dodała, była ona równa wielkości budżetu państwa:     

Koniecznie przeczytaj: PiS złamał kolejną obietnicą wyborczą. Nowelizacja ustawy o VAT przegłosowana w Sejmie

Czytaj też: Mateusz Morawiecki rozwiewa wątpliwości. „Nie mamy zamiaru obniżać VAT. Utrzymamy go na poziomie 23%”

Najważniejsze jest to, że ta luka VAT była ogromna, była wielkości budżetu Polski. (…) Liczmy 250 miliardów złotych, a budżet wynosi 200-300 w zależności, czy po stronie wydatków, czy po stronie dochodów.

Jej zdaniem, przepisy dotyczące podatku VAT skonstruowano tak, by możliwe były różnego rodzaju „nadużycia, oszustwa i wyłudzenia”. Następnie dodała, że wyłudzenia zwrotu podatku były możliwe nie tylko dzięki przyjaznemu prawu, ale również bierności instutucji państwowych:   

Ale to nie tylko przepisy, ale i cały ciąg zdarzeń po tym. Czyli stosowanie prawa, a więc administracja podatkowa, kontrola skarbowa, orzecznictwo, interpretacje podatkowe zbyt łagodne. To nie tylko prawo polskie, ale i prawo europejskie. Orzecznictwo europejskie i na końcu właśnie sądy.

 

Warto przeczytać: Nowelizacja ustawy o VAT uderzy w przedsiębiorców

Podziel się