Szukaj

31 sierpnia dniem wolnym od pracy? Premier Szydło: Poparłabym taką inicjatywę

05-09-2016 13:00
Premier Beata Szydło
Podziel się

Premier Beata Szydło pozytywnie wypowiada się o pomyśle ustanowienia 31 sierpnia dniem wolnym od pracy. Eksperci alarmują, że każdy dodatkowy dzień wolny to koszt dla przedsiębiorstw rzędu 3,5 mld złotych, co stanowi duże obciążenie dla polskiej gospodarki.

Bardzo ciekawa inicjatywa i dobry pomysł, chętnie poparłabym taką inicjatywę – powiedziała premier. Szydło twierdzi, że 31 sierpnia to bardzo ważny dzień dla polskiej historii, ponieważ w 1980 roku strajkujący stoczniowcy doszli do porozumienia z komunistycznym rządem polskim. Dzięki sukcesowi rozmów zezwolono na utworzenie NSZZ „Solidarność”.

Uważam, że jest to tak ważny dzień dla Polski, dla polskiej wolności. Wtedy zaczęła się nasza wolność. Przynajmniej wtedy myśleliśmy, że tak będzie. Różnie się losy toczyły, ale to był ten pierwszy krok. I ważne jest to, żeby ten dzień pozostawał w polskiej pamięci jako bardzo ważna data – powiedziała Szydło.

Koniecznie przeczytaj: 36. rocznica Porozumień Sierpniowych. Lech Wałęsa nie wziął udziału w uroczystościach

Czytaj też: TVP uruchomi nowy kanał związany z V4

Jej entuzjazmu nie popierają ekonomiści, którzy wskazują na to, że Polska znajduje się w czołówce państw, które mają najwięcej dni wolnych od pracy w Europie. W 2016 r. spośród 13 świąt państwowych 9 przypada w dni robocze. W tym roku dni wolnych, wliczając weekendy oraz wszystkie święta, jest 114 w stosunku do 252 dni pracy.

Każdy dzień wolny to dla przedsiębiorców koszt rzędu 3,5 mld zł, z czego 1,15 mld stanowią koszty osobowe (m.in. wynagrodzenia pracowników). Eksperci szacują też, że dla gospodarki kraju dodatkowa 1-dniowa przerwa w pracy oznacza spadek PKB o 0,3%. Związane jest to głównie z przerwami w produkcji przemysłowej, rolnictwie oraz budownictwie.

Warto dodadać, że nie tylko premier Szydło przychylnie odnosi się do wprowadzania kolejnych dni wolnych od pracy. Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w Sejmie projekt ustawy, która skraca czas pracy w Wigilię oraz w Wielki Piątek.

Warto przeczytać: Incydent z udziałem KOD-u podczas uroczystości pogrzebowych Inki i Zagończyka

Podziel się