Szukaj

Żydzi domagają się przyjmowania muzułmańskich uchodźców w USA

28-09-2016 15:09

Organizacja HIAS, która zajmuje się głównie udzielaniem pomocy żydowskim imigrantów w USA, tym razem wezwała rząd amerykański, aby ten zwiększył ilość przyjmowanych w kraju muzułmanów. Jednocześnie HIAS cały wspiera politykę państwa Izrael, które nie chce przyjąć nawet jednego uchodźcę, który wyznaje islam.

Podziel się
Komentarze0
Muzułmanka w chuście siedząca na ławce, Istambuł Fot. Frank van Leersum / flickr.com / CC BY 2.0

HIAS, czyli Hebrajskie Stowarzyszenie Pomocy Imigrantom (ang. Hebrew Immigrant Aid Society) powstało w Nowym Jorku w 1990 r. Celem organizacji jest przede wszystkim udzielania wsparcia finansowego i pomocy prawnej imigrantom żydowskiego pochodzenia, którzy przyjeżdżają do Ameryki z Europy Środkowej.

Według artykułu zamieszczonego w „Times of Israel” HIAS „naciska na Stany Zjednoczone”, aby te pozostawały otwarte na tych wszystkich szukających schronienia przed przemocą i prześladowaniami”.

Jedną z najważniejszych zasad społeczności żydowskiej jest gościnność – twierdzi Rabbi Jennie Rosenn, wiceprzewodniczący HIAS, który wypowiedział się na ten temat na konferencji prasowej.

Koniecznie przeczytaj: Imigranci z Syrii grozili strajkiem głodowym, bo nie podobały im się warunki w obozie

Czytaj też: USA: Muzułmanie zapowiedzieli, że „będą rozprawiać się z Polakami”

W Torze nakaz okazywania gościnności wymieniony jest aż 36 razy. Wytłumaczony jest także powód takiego nakazu: „Ponieważ byliśmy obcymi w ziemi egipskiej”. To podstawowa wartość, ale także część naszej historii. - dodaje Rosenn.

Według „Times of Israel” 200 synagog i 1300 rabinów zobowiązało się do podejmowania akcji, mających na celu edukowanie o uchodźcach, wywieranie presji na lokalnych polityków czy zbierania pieniędzy na wspieranie muzułmańskich imigrantów.

Deklaracje HIAS pozostają jednak w sprzeczności z innymi działaniami podejmowanymi przed tą organizację. Hebrajskie stowarzyszenie uznawane jest w Stanach za fanatycznego zwolennika polityki Izraela i aktywnie włącza się w lobbowanie na rzecz tego państwa. Przypomnijmy, że rok temu izraelski premier Benjamin Netanyahu odmówił przyjęcia w tym kraju choćby jednego muzułmańskiego uchodźcy, argumentując to względami bezpieczeństwa. Netanyahu dodał, że Izrael musi chronić swoje granice przed napływem „nielegalnych imigrantów i terrorystów”.

 

Warto przeczytać: Na eBayu wystawiono na sprzedaż niemowlę. Rodzice to uchodźcy

Podziel się
Komentarze0

Komentarze: