Szukaj

Szwajcarzy chcą zakazu rozprowadzania Koranu

25-11-2016 19:04

Niektóre europejskie kraje, widząc coraz większe zagrożenie terrorystyczne ze strony radykalnych muzułmanów, wprowadzają zmiany w prawie, które mają ograniczyć wpływy przedstawicieli fundamentalnych odłamów islamu. Władze Szwajcarii podjęły działania zmierzające do wprowadzenia zakazu rozprowadzania Koranu.

Podziel się
Komentarze0
Koran - księga Fot. Cezary Piwowarski / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0

Problem związany z radykalizmem religijnym nie dotyczy wyłącznie muzułmańskich imigrantów. W ostatnim czasie na islam zaczęło przechodzić coraz więcej Europejczyków, m.in. w wyniku działalności grup takich jak salaficka DWR (Die Wahre Religion – Prawdziwa Religia), która rozprowadza darmowe wersje Koranu w języku niemieckim.

W Niemczech organizacja ta została zdelegalizowana ze względu na łamanie zasad tamtejszej konstytucji i „podżeganie do nienawiści”. Szwajcarzy nie mają podstaw prawnych, aby zrobić to samo, więc inicjatywę chcą przekazać lokalnym samorządom. Jak do tej pory próba ograniczenia działalności DWR udała się w miasteczku Brugg, które od 2012 r. sukcesywnie zabrania rozpowszechniania darmowego Koranu.

Niemcy podejmują zdecydowane działania, Austria zabrania finansowania meczetów i grup muzułmańskich z zagranicznych źródeł. Tylko Szwajcaria zezwala na działania grup islamistycznych – tłumaczy poseł partii Ludowej, który domaga się nie tylko ograniczenia działalności salafitów na ulicach miast, ale też całkowitego wydalenia ich z kraju.

Walka z radykalnym islamem w Szwajcarii nie będzie prosta. Salafici zakładają kolejne organizacje, które mają zastąpić DWR. Ich członkowie już zamiast Koranu rozdają na ulicach darmowe „biografie Mahometa”.

Komentarze do: Szwajcarzy chcą zakazu rozprowadzania Koranu