Szukaj

Polak, Węgier dwa bratanki? Po wyborze Tuska Budapeszt i Warszawa odwołują wizyty ambasadorów

11-03-2017 17:18

Kilka dni temu szef PiS Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu Gazecie Polskiej, gdzie przekonywał o tym, że Polska na unijnym szczycie na pewno nie zostanie sama, bo Wiktor Orban obiecał mu, że nie zagłosuje na Tuska.

Podziel się
Komentarze0
Premier Viktor Orban odbiera statuetkę Człowiek Roku 2016 od Beaty Szydło

Wbrew pierwotnym ustaleniom szef węgierskiego rządu dokonał dyplomatycznej wolty i zagłosował tak samo jak inne państwa UE. W ten sposób Beata Szydło pozostała sama na unijnym szczycie z kandydatem, którego nikt nie chciał poprzeć.

Kaczyński, po tym gdy Donald Tusk został ponownie szefem Rady Europejskiej, skomentował postawę premiera Węgier w mocnych słowach:

Zderzyliśmy się, wydaje się, z dużą dozą wręcz nielojalności, a nawet kłamstwa, dlatego że na wiele dni przed szczytem – nie chcę wskazywać palcem na kraje – ale mieliśmy zapewnienia, że niektóre kraje inaczej się zachowają. Mieliśmy zapewnienia, iż absolutnie popierają nasze stanowisko i że zakładają, że państwo narodowe, państwo członkowskie ma prawo decydować, kto jest jego kandydatem.

Koniecznie przeczytaj: Donald Tusk z europejskim nakazem aresztowania? Kulisy rozmów Kaczyński-Merkel

Czytaj też: Jarosław Kaczyński krytykuje Tuska w wywiadzie dla TVP [WIDEO]

Osobiste rozczarowanie Kaczyńskiego polityką Orbana miało także skutki praktyczne, a nie tylko werbalne. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odwołało w ostatniej chwili planowany wyjazd zastępcy szefa tego resortu na Węgry. Oficjalnym powodem zmiany planów najwyższych polskich urzędników miały być ważne zadania, które urzędnicy muszą wykonać natychmiast.

Podobnie zachowali się dyplomaci z Budapesztu. W piątek po południu w TVP miała pojawić się Orsolya Zsuzsanna Kovács, ambasador Węgier w Polsce. Występ w telewizji został jednak odwołany na prośbę strony węgierskiej. O takiej decyzji poinformował Samuel Pereira, który odpowiada w stacji za publicystykę.

Warto przeczytać: Wiktor Orban zaostrza prawo wobec nielegalnych migrantów

Podziel się
Komentarze0

Komentarze: