Szukaj

Niemcy: homoseksualiści dostaną odszkodowania. Razem 30 mln euro!

10-10-2016 13:41

Jak podaje Deutsche Welle, Niemcy będą wypłacać rekompensaty gejom, którzy po II wojnie światowej w związku ze słynnym paragrafem 175 byli skazywani za „czyny homoseksualne”. Rząd niemiecki zapowiedział, że łączna kwota odszkodowań ma wynieść 30 mln euro.

Podziel się
Komentarze0
Homoseksualna para na tle tęczowej flagi

Heiko Maas, niemiecki minister sprawiedliwości w wywiadzie dla „Sueddeutsche Zeitung” podkreślił, że wypłacane pieniądze mają „zrekompensować szkody wyrządzone w przeszłości homoseksualistom”. Polityk dodał też, że wysokość odszkodowania będzie ustalana indywidualnie.

Projekt ustawy w tym zakresie ma być gotowy już w tym miesiącu. Według wstępnych szacunków niemieckiego resortu sprawiedliwości wnioski o odszkodowanie złoży około 5 tys. osób.

Koniecznie przeczytaj: Przedsiębiorca, który zbankrutował z winy urzędników, nie dostanie odszkodowania

Czytaj też: Niemcy chcą zakazu sprzedaży aut spalinowych w całej Europie!

Wspomniany paragraf 175, na podstawie którego skazywano w Niemczech osoby homoseksualne, wprowadzono w 1871 r. Jedną z przewidzianych kar było więzienie. W 1935 r. przepis z inicjatywy niemieckich narodowych socjalistów został zaostrzony. Całkowite uchylenie paragrafu miało miejsce w 1994 r. w RFN i w 1968 r. w NRD. Wyroki skazujące wydawane za czasów rządów Hitlera unieważniono w 2002 r., późniejsze, wydane po II wojnie światowej są nadal ważne.

Warto przeczytać: Parada w Poznaniu bez udziału Kacpra C. Zamordował kochanka i oczekuje na proces

Podziel się
Komentarze0

Komentarze: