Szukaj

USA zrzuciło w Afganistanie „matkę wszystkich bomb”. Tak wyglądał wybuch [WIDEO]

14-04-2017 09:34

To pierwszy raz kiedy Stany Zjednoczone w ramach działań wojennych użyły swojej najpotężniejszej bomby nienuklearnej. GBU-43, nazwana „matką wszystkich bomb” została zrzucona we wschodnim Afganistanie. Celem były jaskinie wykorzystywane przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego.

Podziel się
Komentarze0
GBU-43

Prezydent Trump wyraził swoją pełną aprobatę dla działania „najlepszego wojska na świecie”. Rzecznik Pentagonu Adam Stump powiedział, że zagrożenie ze strony ISIS traktowane jest bardzo poważnie. Jak poinformował, 10-tonowa bomba paliwowo-powietrzna GBU-43 została zrzucona z samolotu MC-130 w powiecie Achin, w prowincji Nangarhar, przy granicy z Pakistanem, czyli na terytorium kontrolowane przez dżihadystów.

Atak został przeprowadzony w czwartek ok. godz. 19.30 czasu lokalnego. Afgańskie ministerstwo obrony w piątek rano podało, że w wyniku zrzucenia bomby zginęło 36 bojowników tzw. Państwa Islamskiego.

Według rzecznika afgańskiego resortu obrony Dawlata Waziriego, eksplozja zniszczyła trzy podziemne tunele, a także broń i amunicję islamistów. Dodał on również, że nie ucierpieli cywile. Stacja CNN twierdzi, że ludność cywilna uciekła z tej okolicy już w 2016 roku, gdy pojawiło się tam ISIS.

Poniżej trzy nagrania z wybuchu:

Koniecznie przeczytaj: Mariusz Max Kolonko tłumaczy przyczyny napięcia na Półwyspie Koreańskim [WIDEO]

Czytaj też: Afganistan: amerykański dron nagrał dwóch muzułmanów w „intymnej sytuacji” z osłami [WIDEO +18]

Warto przeczytać: Hollywoodzki reżyser na ataki ISIS chce odpowiadać… miłością. Zebrano pieniądze, aby wysłać go do Afganistanu [WIDEO]

Podziel się
Komentarze0

Komentarze: