Szukaj

Wiadomo, kto zastąpi Rzeplińskiego na stanowisku prezesa TK

27-10-2016 14:41

Koniec kadencji obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Andrzeja Rzeplińskiego przypada na 19 grudnia br. Obowiązku przewodniczącego TK do czasu wybrania nowego prezesa przejmie Julia Przyłębska. Wynika to z projektu, jaki złożył wczoraj w tej sprawie PiS.

Podziel się
Komentarze0
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński Fot. Adrian Grycuk / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0

Zgodnie z projektem ustawy ok TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, który wczoraj trafił do Sejmu, po zakończeniu kadencji obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego jego zadania tymczasowo przejmie sędzia „posiadający najdłuższy, liczony łącznie, staż pracy: jako sędzia w TK; jako aplikant, asesor, sędzia w sądzie powszechnym; w administracji państwowej szczebla centralnego”. Jak podaje PAP, najdłuższy staż posiada sędzia Julia Przyłębska, mianowana na członka Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm pod koniec ubiegłego roku.

Kiedy zostanie wybrany nowy prezes TK? Projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK autorstwa posłów PiS, który został przedłożony wczoraj w Sejmie, stanowi, że Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego przedstawia prezydentowi kandydatów na prezesa TK „w terminie miesiąca od dnia, w którym powstał wakat”.

 

Komentarze do: Wiadomo, kto zastąpi Rzeplińskiego na stanowisku prezesa TK