Szukaj

Władze Nowej Sarzyny zawiesiły współpracę z ukraińskim miastem partnerskim w odpowiedzi na jawną gloryfikację Bandery

28-10-2016 18:41

Radni Nowej Sarzyny na Podkarpaciu zdecydowali o zawieszeniu współpracy z ukraińskim miastem partnerskim Dolina. Powodem było nadanie tytułu honorowego obywatela Stepanowi Banderze. Polacy zapowiadają, że jeżeli Ukraińcy nie wycofają się ze swojej decyzji, nie wykluczają całkowitego zerwania współpracy z Doliną.

Podziel się
Komentarze0
Kult Bandery na Ukrainie Fot. All-Ukrainian Union / wikimedia.org / CC BY 3.0

Oświadczenie rady miasta Nowa Sarzyna o zawieszeniu współpracy z Doliną, w odpowiedzi na jawną gloryfikację przez Ukraińców Stepana Bandery, zostało przyjęte jednomyślnie.

Władze polskiego miasta tak argumentowały podjęcie takiej decyzji:

Nadanie honorowego obywatelstwa Miasta Doliny Stepanowi Banderze, przywódcy jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, uznajemy za sprzeczne z duchem umowy o współpracy partnerskiej. (…) W sytuacji, gdy władze partnerskiego miasta wynoszą na piedestały człowieka odpowiedzialnego za śmierć wielu tysięcy naszych rodaków, to nie możemy tego przemilczeć.

Jak na razie władze Doliny nie odniosły się do decyzji radnych z Nowej Sarzyny.

Przypomnijmy, że w 2010 r. prezydent Wiktor Juszczenko specjalnym dekretem nadał pośmiertnie Stepanowi Banderze tytuł Bohatera Ukrainy. Dekret został uchylony przez sąd, po tym jak Polska i Rosja wyraziły swój zdecydowany sprzeciw. Mimo tego spora część Ukraińców uważa Banderę za bohatera narodowego, a wiele tamtejszych miast, podobnie jak Dolina, nadaje mu tytuł honorowego obywatela.

Komentarze do: Władze Nowej Sarzyny zawiesiły współpracę z ukraińskim miastem partnerskim w odpowiedzi na jawną gloryfikację Bandery