Szukaj

Ukraińska inspekcja w Wojsku Polskim

23-09-2016 14:17

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało wczoraj, że stacjonujące na Podkarpaciu jednostki Wojska Polskiego będą sprawdzane oraz oceniane przez ukraiński zespół weryfikacyjny. Inspekcja zostanie przeprowadzona na podstawie Dokumentu Wiedeńskiego z 2011 r.

Podziel się
Komentarze0
Inspekcja wojsk ukraińskich na Podkarpaciu, 2016

Zespół kierowany przez ppłk Aleksandra Zawiriuchę dokona wizytacji w 1 batalionie czołgów w Żurawicy, 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich, 1 batalionie strzelców podhalańskich w Rzeszowie oraz 21 dywizjonie artylerii przeciwlotniczej i 21 dywizjonie artylerii przeciwlotniczej w Jarosławiu. Dodatkowo ukraińska inspekcja obejmie sprawdzanie stopnia aktywności jednostek WP w południowo-wschodniej części kraju.

Zespołowi weryfikacyjnemu będzie towarzyszył polski zespół pod kierownictwem płk rez. Zbigniewa Pluskota z Oddziału Kontroli Rozbrojenia Departamentu Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego MON.

Koniecznie przeczytaj: Andrzej Duda wróci z USA z niezwykłym pojazdem pancernym

Czytaj też: Czy prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Marszu Niepodległości?

To nie pierwsza wizyta wojsk ukraińskim w Polsce związana z realizacją postanowień Dokumentu Wiedeńskiego. Przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy w poprzednich latach wizytowali m.in. 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Dokument Wiedeński o środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa z 2011 r. (ang. Vienna Document 2011 on Confidence and Security Building Measures) to kolejna już wersja tego dokumentu. Zobowiązuje on Polskę do przyjmowania każdego roku trzech inspekcji z państw OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie). Członkami organizacji są państwa europejskie, USA, Kanada i kilka państw azjatyckich (Gruzja, Armenia, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Mongolia, Azerbejdżan, Kazachstan, Turkmenistan).

Na podstawie Dokumentu Wiedeńskiego przekazywane są informacje dotyczące konwencjonalnych sił zbrojnych, uzbrojenia, organizacji oraz planowania obronnego. Inspekcje wojskowe i obserwowanie manewrów wojskowych podejmowane są w ramach działań weryfikacyjnych.

Warto przeczytać: Wałęsa pozywa legendarnego działacza opozycji. „To brzmi jak ponury żart”

Podziel się
Komentarze0

Komentarze: