Szukaj

Sejm przegłosował obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat

16-11-2016 18:44

Sejm przyjął na dzisiejszym posiedzeniu prezydencki projekt dotyczący obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od października 2017 r.

Podziel się
Komentarze0
Budynek Sejmu Fot. Photo RNW.org / flickr.com / CC BY-ND 2.0

Projekt ustawy przywracającej wcześniej obowiązujący wiek emerytalny poparło 262 posłów (głosowało 430 parlamentarzystów). Za przyjęciem prezydenckiej ustawy opowiedziało się Prawo i Sprawiedliwość oraz Kukiz’15. Przeciw była Platforma Obywatelska (poza posłem Marianem Zembalą, który głosował za) i Nowoczesna. PSL w większości wstrzymało się od głosu.

Koniecznie przeczytaj: Jarosław Gowin krytykuje socjalistyczną politykę PiS

Czytaj też: PiS złamał kolejną obietnicą wyborczą. Nowelizacja ustawy o VAT przegłosowana w Sejmie

Obecnie wiek umożliwiający przejście na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci, kobiety miały go osiągnąć w 2040 r., mężczyźni w 2020 r.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapewniał, że nadal przekroczenie odpowiedniego wieku nie oznacza przymusu przejścia na emeryturę. ZUS musi też informować płatnika składek, jaka emerytura zostanie mu wypłacona – tak, aby ułatwić mu decyzję. W przypadku przejścia na emeryturę, ma być zachowana możliwość podejmowania dodatkowej pracy.

Warto przeczytać: Nie żyje Fidel Castro. Zmarł w wieku 90 lat

Podziel się
Komentarze0

Komentarze: