Szukaj

Nie będzie kar finansowych dla Polski za nieprzyjmowanie uchodźców

20-06-2017 12:07

Unijny komisarz przyznał, że konstrukcja finansów Unii Europejskiej nie daje możliwości odebrania środków za „nieprzestrzeganie zasad”. Nie wykluczył jednak, że w przyszłości może się to zmienić.

Podziel się
Komentarze0
Guenther Oettinger, komisarz Komisji Europejskiej Fot. Jacques Griessmayer / wikipedia / CC BY 3.0

Günther Oettinger, komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przyznał, że Komisja Europejska nie ma prawnej możliwości ukarania Polski za odmowę relokacji uchodźców poprzez wstrzymanie wypłat unijnych funduszy.

Niedawno Komisja Europejska zagroziła Polsce, Węgrom i Czechom karami finansowymi za odmowę relokacji uchodźców. Sugerowano, że może chodzić o wstrzymanie wypłaty unijnych środków.

Koniecznie przeczytaj: Niemiecki dziennik: Komisja Europejska chce wprowadzić euro we wszystkich krajach UE

Czytaj też: Sławomir Nowak przed komisją śledczą ds. Amber Gold próbował zasłaniać się niepamięcią. Nie wyszło [WIDEO]

Okazuje się jednak, że nie ma takiej prawnej możliwości, co zresztą już wcześniej zauważali przedstawiciele polskiego rządu.

Unijne fundusze są oparte na funkcjonujących już wieloletnich ramach finansowych i nie ma powiązania między wypłatami pieniędzy z polityki spójności czy funduszy strukturalnych a nieprzestrzeganiem pewnych zasad – przyznał Oettinger.

Nie wyklucza jednak, że sankcje mogłyby dosięgnąć Polskę w dalszej przyszłości. Jednak ewentualne wstrzymanie wypłat dla Polski nie nastąpi wcześniej, niż w unijnej perspektywie budżetowej po 2020 roku.

Warto przeczytać: Korupcja i molestowanie w obozie dla uchodźców

Podziel się
Komentarze0

Komentarze: