Szukaj

Czeczen z Białegostoku usłyszał zarzut walki w szeregach ISIS

09-06-2017 14:30

Obywatel Federacji Rosyjskiej odpowie przed sądem za udział w walkach w Syrii oraz nielegalne posiadanie broni. Mężczyzna został zatrzymany w marcu.

Podziel się
Komentarze0
Dżihadyści z ISIS YouTube / screen YouTube

Kuyri A., obywatel Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej, w marcu br. został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Miał brać udział w wojnie w Syrii w szeregach tzw. Państwa Islamskiego.

Teraz sprawa trafiła do sądu. Za podjęcie zakazanej przez prawo międzynarodowe najemnej służby wojskowej oraz posiadanie bez zezwolenia karabinku automatycznego Czeczenowi grozi od 6 do 8 lat więzienia.

Koniecznie przeczytaj: Islamiści z ISIS boją się śmierci z ręki kobiety [WIDEO]

Czytaj też: ISIS przeprosiło za ostrzelanie izraelskich żołnierzy

Zarzuty dotyczą okresu od listopada 2013 roku do końca roku 2014.

Śledztwo wszczęto na wniosek ABW, która podejrzewała, że Kyuri A. mógł zostać najemnikiem i walczyć w Syrii po stronie ISIS. W marcu mężczyznę zatrzymano, funkcjonariusze agencji przeszukali też zajmowane przez niego mieszkanie.

Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że mężczyzna przyjął obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej i brał udział w działaniach zbrojnych na terenie Arabskiej Republiki Syryjskiej. Przebywając w Syrii włączył się w walkę w szeregach ISIS - powiedział cytowany przez PAP Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Warto przeczytać: Niemcy odkryli, jak ISIS infiltruje uchodźców

Podziel się
Komentarze0

Komentarze: