Szukaj

Szokujący spektakl o Smoleńsku wystawiany w Niemczech. Wyborcza: „Makabryczne show” [WIDEO]

12-12-2016 20:01

„O dwóch takich, co ukradli księżyc” to nawiązujący do katastrofy prezydenckiego samolotu kabaret wystawiany w berlińskim teatrze Maxim Gorki Theater. Reżyserem „dzieła” wystawianego w ramach cyklu „Mity rzeczywistości” jest mieszkający w Niemczech Krzysztof Minkowski. W przedstawienie nie brakuje nawiązań do obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

Podziel się
Komentarze0
Spektakl o Smoleńsku wystawiany w Niemczech Fot. Maxim Gorki Theater / YouTube / screen YouTube

Witamy na pokładzie prezydenckiego samolotu Tu-154M na trasie z lotniska Okęcie do Smoleńska. Wśród pasażerów są prezydent Lech Kaczyński i jego żona, wielu członków parlamentu, wyższych oficerów i przywódców religijnych. Twoja stewardessa Beata będzie Ci towarzyszyła w czasie lotu i zadba o wszystkie Twoje potrzeby. Opowie Ci historię 'O dwóch takich, co ukradli Księżyc' - w jej filmowej wersji jako dzieci główne role zagrali Lech i Jarosław Kaczyńscy. Beata podbije Twoje serce polską gościnnością i tradycyjną kuchnią. Poinformuje Cię też o wspaniałych reformach w Polsce, jakie stały się możliwe dzięki nowemu rządowi. Zapnij pasy i życzymy Ci przyjemnego lotu podczas tego patriotycznego one-woman show – tak brzmi opis spektaklu, który zamieszczono na stronie berlińskiego spektaklu.

Rolę stewardesy Beaty, czyli premier Beaty Szydło, zagrała aktorka Teatru Współczesnego we Wrocławiu Marta Malikowska.

Witold Mrozek, który miał okazję obejrzeć spektakl na żywo w recenzji na portalu wyborcza.pl określił go mianem „makabrycznego show”. Jak relacjonuje - w przedstawieniu użyto fragmenty filmu „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, w którym wystąpili bracia Kaczyńscy. Mrozek dodaje, że dla podkreślenia szczególnej roli Polaków i ich praw przedstawienie obrazowano wizjami ruin obozów koncentracyjnych i forsowania szlabanów II RP. Nie zabrakło też scen, w których Bata Szydło brzmi z mównicy, krytykując opozycję za szkodzenie interesom Polski działalnością na Zachodzie. Na zakończenie wystosowano „dramatyczny” apel o „solidarność z krajem, w którym władza przejmuje sądownictwo, media i chce decydować o tym, co jest sztuką, a co nie”.

Ten polski kabaret w Gorki Theater jest dla mnie chwilami za gruby, ale być może nadeszła era grubej satyry – ocenia w swojej recenzji Mrozek.

Komentarze do: Szokujący spektakl o Smoleńsku wystawiany w Niemczech. Wyborcza: „Makabryczne show” [WIDEO]