Szukaj

NBP wyemituje monety upamiętniające Żołnierzy Wyklętych

28-10-2016 10:31

Narodowy Bank Polski postanowił wyemitować serię monet z wizerunkiem Żołnierzy Wyklętych. Pierwsze monety upamiętniające polskich bohaterów podziemia antykomunistycznego pojawią się w marcu przeszłego roku. Nominał każdej z nich ma wynosić 10 zł.

Podziel się
Komentarze0
Żołnierze V Wileńskiej Brygady AK

Jak do tej pory NBP nie podał jeszcze, czyje wizerunki znajdą się na srebrnych monetach. Zapowiedziano jedynie, że mają ukazać się cztery serie honorujące działaczy polskiego podziemia walczącego z komunistami. Data emisji monet nie jest przypadkowa – 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – państwowe święto, które zostało ustanowione przez polski parlament w 2011 r.

Zadaniem Narodowego Banku Polskiego przy emisji kolekcjonerskich monet okolicznościowych jest przede wszystkim popularyzacja historii Polski oraz uhonorowanie ważnych osób i znaczących wydarzeń. W przyszłym roku poza Żołnierzami Wyklętymi, na monetach wypuszczonych przez NBP upamiętniona zostanie także Solidarność Walcząca, dwusetna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki oraz koronacja Matki Bożej Jasnogórskiej (banknot).

Komentarze do: NBP wyemituje monety upamiętniające Żołnierzy Wyklętych