Szukaj

Ważna decyzja Sejmu ws. ratyfikacji CETA

06-10-2016 17:18

Na dzisiejszym posiedzeniu w Sejmie przegłosowano uchwałę dotycząca sposobu ratyfikacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą. Postanowiono, że CETA musi zostać przyjęta większością 2/3 głosów przez obie izby polskiego parlamentu. Za uchwałą opowiedziało się 326 posłów, 90 było przeciw, od głosu wstrzymało się 11.

Podziel się
Komentarze0
Protesty przeciw CETA i TTIP Fot. Mehr Demokratie / flickr.com / CC BY-SA 2.0

Sejm przed przegłosowaniem uchwały odrzucił poprawkę proponowaną przez Kukiz’15, który domagał się przeprowadzenia referendum ws. ratyfikacji CETA.

Dominik Tarczyński, poseł PiS, tak argumentował celowość podejmowania uchwały: Nie głosujemy za czy przeciwko CETA, chodzi tylko o to, by nasz mandat miał silny głos.

Piotr Apel z Kukiz’15 i Robert Winnicki, poseł niezależny, mówili, że przyjęcie uchwały tak naprawdę oznacza zgodę na ratyfikację CETA i tymczasowe stosowanie tej umowy.

Koniecznie przeczytaj: Ziobro postawił się rządowi! Zablokuje CETA?

Czytaj też: Morawiecki poparł CETA! Negocjacje w sprawie umowy o handlu UE z Kanadą od początku były tajne

Władysław Kosiniak-Kamysz wskazywał, że podpisanie CETA spowoduje zalanie polskiego rynku żywnością GMO.

Uchwała podejmowana była w związku z art. 90 ust. 2 Konstytucji RP, który przewiduje tryb ratyfikacji umów międzynarodowych większością 2/3 głosów zarówno przez Sejm, jak i przez Senat.

Comprehensive Economic and Trade Agreement czy w skrócie CETA, to umowa, której celem jest liberalizacja handlu usługami między Kanadą a UE, a także zniesienie prawie wszystkich ceł i barier pozataryfowych. Podpisanie porozumienia w tej sprawie ma odbyć się 27 października br. na szczycie UE-Kanada.

Warto przeczytać: CETA jednak zostanie podpisana! Walonia wycofała się

Podziel się
Komentarze0

Komentarze: