Szukaj

Jednolity podatek Morawieckiego uderzy w małe i średnie firmy. Prowadzący jednoosobową działalność stracą miliardy

16-10-2016 15:30

Wiceminister Mateusz Morawiecki zapowiada, że w najbliższym czasie zostaną przedstawione dokładne założenia jednolitego podatku dochodowego. Pytany o szczegóły, minister rozwoju i finansów powiedział: „Wydaje nam się, że ci, którzy zarabiają więcej, powinni płacić troszeczkę więcej niż ci, którzy zarabiają mniej”. Eksperci ostrzegają jednak, że planowana zmiana mocno uderzy w przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Podziel się
Komentarze0
Mateusz Morawiecki, PiS, Posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, 30.09.2016

Wprowadzenie jednolitego podatku planowane jest na początek 2018 r. Rząd zapowiedział, że zlikwiduje składki na ZUS, NFZ i rozliczenia PIT-u. Zamiast tego obowiązywać ma jedna danina na rzecz państwa. Mateusz Morawiecki, minister finansów, zdradzając pierwsze szczegóły reformy, zaznaczył, że podatek będzie zróżnicowany – w założeniu mają zyskać najbiedniejsi, a stracić bogatsi.

Tymi „bogatszymi” są w większości przedsiębiorcy płacący podatek liniowy. Do tej grupy zalicza się 400 tys. prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” zsumowany dochód tych podmiotów to 100 mld zł rocznie, a po zmianach obciążenia finansowe tej grupy przedsiębiorców mogą wzrosnąć o ok. 16 mld zł. Przy wyliczeniach założono, że stawka podatku dla tych, którzy teraz korzystają z podatku liniowego, wyniesie 43% (pokrywa się to ze wstępnymi deklaracjami partii rządzącej).

Koniecznie przeczytaj: Morawiecki zapowiada podwyżkę akcyzy na starsze samochody. Koniec ze sprowadzeniem aut z zagranicy?

Czytaj też: Morawiecki krytykuje niskie podatki!

Eksperci wskazują też, że przedsiębiorcy, aby uniknąć płacenia wysokich podatków, zaczną uciekać za granicę, np. do Czech.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wychodzi z założenia, że podatki będą płacić głównie ci lepiej zarabiający, jednak, jak pokazuje praktyka, firmy uzyskujące największe dochody, zazwyczaj przeprowadzają tzw. optymalizację podatkową i nie płacą podatków w Polsce, w konsekwencji największe obciążenia ponoszą małe i średnie firmy.

Warto przeczytać: Morawiecki ściągnie z kieszeni podatników dodatkowe 30 miliardów zł!

Podziel się
Komentarze0

Komentarze: